• niedziela, 03 listopad 2013 12:43

Rowerzysta ma prawa

Nowe przepisy ułatwią życie rowerzystom i zwiększy ich bezpieczeństwo
Nowe przepisy ułatwią życie rowerzystom i zwiększy ich bezpieczeństwo Nowe przepisy ułatwią życie rowerzystom i zwiększy ich bezpieczeństwo © © archiwum

Lato sprzyja rowerowym przejażdżkom, a od 21 maja ub. Obowiązują nowe przepisy. Są ułatwienia dla rowerzystów i kierowców. Sprawdź jakie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jeśli jedziesz rowerem w korku, możesz teraz wyprzedzać z prawej strony samochody, które poruszają się wolniej od ciebie. Nie wolno wyprzedzać ma skrzyżowaniach, ale możesz na nich jechać środkiem pasa. Jeśli jedziesz na wprost drogą dla rowerów, która przecina jezdnię, masz pełne pierwszeństwo przed skręcającymi samochodami. Pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności.

NIE TYLKO PO ŚCIEŻCE
Zdarza się, że droga rowerowa biegnie przy jezdni, a nagle odbija w bok i prowadzi nie tam, gdzie zamierzasz jechać. Albo znajduje się po lewej stronie jezdni. Wcześniej był obowiązek korzystania z trasy dla rowerów, teraz nie musisz tego robić.

PO CHODNIKU I W GRUPIE
Rowerem można jechać po chodniku, gdy ma on minimum dwa metry szerokości i jest wzdłuż drogi, po której samochody mogą jechać ponad 50 km/godz. Gdy jedziesz z dzieckiem poniżej 10 lat, możesz także wybrać chodnik. Podobnie, gdy na drodze panują złe warunki pogodowe, zagrażające niebezpieczeństwu. Na chodniku pierwszeństwo jednak ma zawsze pieszy. Przepisy wprowadzają też inną nowość. Jeśli nikomu nie przeszkadzać, możesz bez przeszkód obok siebie na rowerowej przejażdżce.

DZIECKO W PRZYCZEPIE
Nowe przepisy legalizują przewóz dzieci w przyczepach. Są one bezpieczniejsze niż foteliki, ale pamiętaj, aby były widoczne i nie zapomnij o zapinaniu w nich dzieci pasami.

NOWOŚCI NA SKRZYŻOWANIU
Na skrzyżowaniach powstaną specjalne śluzy rowerowe, a na jezdniach pasy ruchu dla jednośladów. Jeśli jest taki pas, musisz z niego korzystać. Natomiast śluza, stosowana od lat w innych państwach, to oznaczone kolorem miejsce, pozwalające rowerzystom ustawić się przed pojazdami na światłach. Dzięki temu będą oni bardziej widoczni dla wszystkich uczestników ruchu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.