JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 842.
  • niedziela, 13 listopad 2011 00:10

Wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego

Przed wymianą oleju dobrze jest rozgrzać wcześniej samochód aby poprawić płynność oleju i umożliwić lepsze jego usuniecie z misy olejowej. Po krótkiej jeździe należy pojazd pozostawić na kilka minut aby olej spłynął do miski olejowej.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Następnie przystępujemy do usunięcia starego oleju z silnika. W tym celu musimy odkręcić korek spustowy znajdujący się w samym dole misy olejowej. Zużyty olej spuszczamy do przygotowanego wcześniej pojemnika. Kiedy olej jeszcze spływa do pojemnika możemy dokonać wymiany filtra olejowego. W tym celu odkręcamy stary filtr za pomocą specjalnego klucza np. opaskowego lub innego, który umożliwi wykręcenie filtra. Pamiętać musimy, że w filtrze znajdują się resztki oleju, które po odkręceniu będą z niego wyciekać.

Kiedy już odkręciliśmy stary filtr przystępujemy do założenia nowego. Pierwszą czynnością jaką musimy zrobić zaraz po wyczyszczeniu gniazda, w którym filtr będzie zamocowany jest posmarowanie gumowej uszczelki filtra olejem nowym bądź zużytym co pozwoli na lepsze uszczelnienie połączenia filtra z gniazdem. Następnie przykręcamy filtr ręką i dokręcamy go wyłącznie ręcznie, nie używając przy tym żadnych narzędzi.

Po zamocowaniu filtra sprawdzamy stan uszczelki korka spustowego jeżeli uszczelka nie jest jednorazowa (posiada gumowy pierścień) możemy zakręcić korek spustowy. W przypadku uszczelki jednorazowej bądź uszkodzonej konieczna jest jej wymiana.

Po zakręceniu korka spustowego przystępujemy do wlania oleju do silnika przez otwór wlewowy w jego górnej części. Wlewając olej należy cały czas kontrolować jego poziom za pomocą bagnetu. Po wlaniu odpowiedniej ilości uruchamiamy samochód, na 1 minutę a następnie wyłączamy go. Po odczekaniu ok. 5 min ponownie sprawdzamy poziom oleju i jeżeli to konieczne uzupełniamy.

Po dokonaniu całej wymiany dobrze jest zapisać stan licznika oraz datę wymiany oleju aby nie zapomnieć kiedy należy dokonać kolejnej wymiany.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.