Rewitalizacja Błoni, alei i stadionu
20 milionów złotych pożyczki z Jessica 2 otrzyma Krotoszyn. Pieniądze te pomogą sfinansować rewitalizację alei Powstańców Wielkopolskich i błoni. Koszt całej inwestycji to ponad 33 miliony złotych.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Pieniądze, które miasto planuje przeznaczyć na przebudowę stadionu, Błoni i alei od początku wzbudzały sporo kontrowersji. Część radnych była przeciwna tak dużej rewitalizacji. Burmistrz Krotoszyna uparcie przekonywał, że warto. I prosił rajców o zgodę. – Jeśli nie zrealizujemy tego teraz, to na pewno w najbliższych latach nie uda nam się tego zrobić. (…) Apeluje o odważne decyzje – argumentował Franciszek Marszałek. Większość przekonał. Gdy doszło do głosowania, na 17 radnych obecnych na sesji – 11 było za. Przeciwny był Sławomir Augustyniak i Wiesław Sołtysiak. Od głosu wstrzymali się Maria Właśniak, Janusz Bartoszewski, Jolanta Borska i Paweł Grobelny. Na sesji nieobecni byli – Cezary Grenda, Darian Paszek, Anna Sikora i Maria Wygralak.
Dzięki tej decyzji władze Krotoszyna mogły złożyć wniosek o pożyczę z programu Jessica 2. I liczyć na cud. – Środków na Wielkopolskę jest mało, bo około 130 mln zł. A „kto pierwszy, ten lepszy”. Wiara czyni cuda, trzeba wierzyć. I ja wierzę, że będziemy piersi – podkreślał wówczas Grzegorz Galicki, skarbnik. Jego wiara przyniosła efekty. Krotoszyn pożyczkę otrzymał i już realnie może myśleć o przebudowie tej części miasta.
Aleje Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie zyskają kompletnie nowe oblicze. Wymieniona zostanie sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej, a także sieć wodociągowa i oświetlenie uliczne. Pomiędzy dwoma jednokierunkowymi jezdniami powstanie pasaż rekreacyjny z ławkami i ścieżką dydaktyczną, na której znajdą się urządzenia interaktywne pozwalające dzieciom zrozumieć prawa fizyki. Przy drodze powstanie także ścieżka rowerowa.
burmistrz Krotoszyna
Rozbudowane zostanie również krotoszyńskie kino. Powstanie w nim wielofunkcyjna, kameralna sala kinowo-widowiskowo-klubowa, w której będą organizowane zarówno seanse filmowe jak i kameralne koncerty, przedstawienia i inne wydarzenie kulturalne. Planowane jest także utworzenie Klubu Integracji Społecznej, z którego będą mogły korzystać dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.
Największe – i najdroższe – zmiany szykują się na Błoniach. Teren wokół jeziora zmieni się w ośrodek rekreacyjno – wypoczynkowy. Nowe parkingi, ścieżki rowerowe, chodniki, pole namiotowe, skatepark, tor rowerowy, plac zabaw, siłownia, tor saneczkowy – to wszystko ma sprawić, że zarówno mieszkańcy Krotoszyna jak i przyjezdni chętnie będą spędzać czas nad jeziorem Odrzykowskim.
Powody do radości mają także piłkarze. Stadion po przebudowie ma spełniać wymogi II ligi. – Zrobiona zostanie płyta główna, boczna, powstanie 6-torowa, pełnowymiarowa bieżnia ogólnopolskich zawodów lekkoatletycznych, zlikwidowane zostaną stare budynki, gdzie obecnie są szatnie i toalety. Głowna trybuna zostanie zburzona, a w jej miejscu powstanie budynek z nowoczesną trybuną na dachu od 1 600 do 2 300 miejsc siedzących – wylicza Grzegorz Galicki, skarbik gminy Krotoszyn.
Wyremontowane zostanie także drugie boisko, które zyska sztuczną nawierzchnię. A w przyszłości – już po zakończeniu projektu rewitalizacji – planowana jest także budowa trzeciego, wielofunkcyjnego boiska, które będzie zlokalizowane na terenie pomiędzy obecnymi szatniami a halą.