Cztery lata UTW w Krotoszynie
Cztery lata stuknęły Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Krotoszynie. Przez ten czas zorganizowano szereg kursów i zajęć edukacyjnych, artystycznych, kulturalnych, turystycznych rekreacyjnych, profilaktycznych czy prozdrowotnych.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
– Tak bogata gama zajęć jest możliwa dzięki 26 instruktorom oraz 32 wolontariuszom – wskazuje Juliusz Poczta, członek zarządu UTW w Krotoszynie. I precyzuje. – 282 członków i 228 sympatyków UTW w Krotoszynie o wszelkich zainteresowaniach działaniach jest powiadamianych SMS-owo.
Seniorzy tempa nie zwalniają. Właśnie uczestniczą w projekcie „Krotoszyn łączy pokolenia”, który realizowany jest i w Krotoszynie, i Zdunach. Wartość przedsięwzięcia to 32 tys. zł, z czego 19 tys. to wsparcie z województwa wielkopolskiego, a ponad 4 tys. zł z puli krotoszyńskiego samorządu. Reszta środków to wkład własny UTW oraz praca wolontariuszy.
– Zgodnie z ideą projektu młodzież stowarzyszenia „Szansa” i seniorzy odbyli jednodniową wycieczkę do Śmiełowa, Dobrzycy i Koźmina Wielkopolskiego. Ponadto biesiadowali na pikniku, jeździli na wycieczki rowerowe. Biorą udział w konkursie fotograficznym i seansach „Akademii Filmowej” – wylicza Juliusz Poczta i dodaje. – W wycieczkach rowerowych sekcji turystycznej brało udział 54 uczestników. 39 osób gra w kręgle, a aż 100 „studentów” ćwiczy ciało. 31 gimnastykuje mózg. 72 uczestniczy w terapii tańcem, jogą jest zainteresowanych 40 pań. Oprócz tego 39 realizuje się artystycznie na warsztatach plastycznych, ceramiki, tworzenia biżuterii i rękodzieła.
Przed nimi jeszcze prelekcje prozdrowotne, międzypokoleniowe zajęcia z gwary poznańskiej i młodzieżowej, prezentacja „galerii znamienitych krotoszynian”, warsztaty florystyczne, rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i finisaż projektu z wystawą fotografii, obrazów, ceramiki i biżuterii wykonanych przez uczestników projektu „Krotoszyn łączy pokolenia”.
Dotychczasowa działalność UTW w Krotoszynie obejmowała 13 projektów współfinansowanych przez województwo wielkopolskie, samorządy lokalne, PCPR w Krotoszynie, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Bank Spółdzielczy w Krotoszynie, darowizny i składki członków i sympatyków organizacji. Natomiast partnerami stowarzyszenia przy realizacji projektu „Krotoszyn łączy pokolenia” są PCPR, „Szansa”, KOK ogólniak oraz biblioteka w Krotoszynie i w Zdunach.