60-lecie Muzeum Regionalnego w Krotoszynie
W piątek, 20 października, odbyła się inauguracja roku kulturalnego. Inauguracja odbyła się uroczyście w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, bowiem instytucja ta liczy w tym roku już 60 lat.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Spotkanie rozpoczął dyrektor placówki Piotr Mikołajczyk, który przybliżył krótko jej bogatą historię. Pierwsze muzeum miało powstać w 1913 r., jednak wybuch I wojny światowej pokrzyżował te plany. Kolejna nieudana próba odbyła się w 1926 r. Muzeum powstało jednak w 1957 r. W gronie założycieli znajdowali się Wanda Grabska, Franciszek Junczak, Ludwik Kaczyński, Feliks Skierkowski, Zdzisław Swora i Jan Urbaniak. W latach 1957-68 siedzibą muzeum był drewniany dom z II poł. XVIII wieku znajdujący się przy ul. Koźmińskiej. Budynek nazywany jest mianem „Krotoszanki”.
Pierwsza wystawa odbyła się 27 marca 1957 r. Pierwszym kierownikiem był Ludwik Kaczyński (1957-67), a następnym Mirosław Rybczyński (1967-68). Dopiero od 1968 r. muzeum posiadało własny budżet. W 1969 r. staraniem Wandy Grabskiej, ówczesnej prezes Zarządu Oddziału Turystyczno-Krajoznawczego w Krotoszynie przeniesiono muzeum do dawnego klasztoru Trynitarzy. W tym samym roku nowym kierownikiem został Hieronim Ławniczak (1969-87). Od listopada 1998 r. PTTK przekazało zbiory Miastu i Gminie Krotoszynie. Od 1999 r. muzeum funkcjonuje jako jednostka kultury miasta. Dyrektorami muzeum byli Helena Kasperska (1987-2013) oraz Piotr Mikołajczyk (od 2013 r.).
Obecnie muzeum mieście się na powierzchni 370 m kw., posiada 5,5 tys. zbiorów z dziedziny archeologii, historii, etnografii i sztuki. Z kolei literatura biblioteczna liczy kolejne 5 tys. zbiorów. Muzeum to nie tylko miejsce z eksponatami. Instytucja oferuje mieszkańcom powiatu wystawy czasowe o tematyce historycznej, artystycznej, przyrodniczej i regionalnej, imprezy rekonstrukcyjne, ciekawe spotkania i wieczornice tematyczne oraz samo wydaje książki i publikacje.
Później przyszedł czas na wyróżnienia pracowników muzeum, jednostek kulturalnych, społecznych, czy nauczycieli. O ważnej roli kultury i historii w Krotoszynie mówił wiceburmistrz Ryszard Czuszke. Ostatni raz listę wyróżnionych odczytał Jerzy Janicki, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, który sprawuje nadzór nad jednostkami kultury i kultury fizycznej, imprezami artystycznymi i rozrywkowymi, ze względu, że wkrótce odchodzi na emeryturę. Później głos zabrali poszczególni goście wręczając na ręce dyrektora i pracownikom muzeum kwiaty i okolicznościowe prezenty. Gratulacjom i komplementom nie było końca.
Na sam koniec odbył się koncert zespołu Pan Przecinek & Zespół Depresyjny, który zaprezentował swoje cztery utwory z oficjalnie wydanej EP-ki pt. „Niebo”. Później goście mogli podziwiać wystawy muzealne i udali się na poczęstunek, gdzie chętnie dyskutowano o kondycji kultury we współczesnym świecie oraz takich miastach jak nasz rodzimy Krotoszyn. Integracja trwała cztery godziny. Warto było tam być.