• Krotoszyn
  • piątek, 03 listopad 2017 10:39
  • 19 zdjęć
  •   1238

60-lecie Muzeum Regionalnego w Krotoszynie

60-lecie Muzeum Regionalnego w Krotoszynie
60-lecie Muzeum Regionalnego w Krotoszynie © Monika Menzfeld-Czubak

W piątek, 20 października, odbyła się inauguracja roku kulturalnego. Inauguracja odbyła się uroczyście w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, bowiem instytucja ta liczy w tym roku już 60 lat.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Spotkanie rozpoczął dyrektor placówki Piotr Mikołajczyk, który przybliżył krótko jej bogatą historię. Pierwsze muzeum miało powstać w 1913 r., jednak wybuch I wojny światowej pokrzyżował te plany. Kolejna nieudana próba odbyła się w 1926 r. Muzeum powstało jednak w 1957 r. W gronie założycieli znajdowali się Wanda Grabska, Franciszek Junczak, Ludwik Kaczyński, Feliks Skierkowski, Zdzisław Swora i Jan Urbaniak. W latach 1957-68 siedzibą muzeum był drewniany dom z II poł. XVIII wieku znajdujący się przy ul. Koźmińskiej. Budynek nazywany jest mianem „Krotoszanki”.

Pierwsza wystawa odbyła się 27 marca 1957 r. Pierwszym kierownikiem był Ludwik Kaczyński (1957-67), a następnym Mirosław Rybczyński (1967-68). Dopiero od 1968 r. muzeum posiadało własny budżet. W 1969 r. staraniem Wandy Grabskiej, ówczesnej prezes Zarządu Oddziału Turystyczno-Krajoznawczego w Krotoszynie przeniesiono muzeum do dawnego klasztoru Trynitarzy. W tym samym roku nowym kierownikiem został Hieronim Ławniczak (1969-87). Od listopada 1998 r. PTTK przekazało zbiory Miastu i Gminie Krotoszynie. Od 1999 r. muzeum funkcjonuje jako jednostka kultury miasta. Dyrektorami muzeum byli Helena Kasperska (1987-2013) oraz Piotr Mikołajczyk (od 2013 r.).

Obecnie muzeum mieście się na powierzchni 370 m kw., posiada 5,5 tys. zbiorów z dziedziny archeologii, historii, etnografii i sztuki. Z kolei literatura biblioteczna liczy kolejne 5 tys. zbiorów. Muzeum to nie tylko miejsce z eksponatami. Instytucja oferuje mieszkańcom powiatu wystawy czasowe o tematyce historycznej, artystycznej, przyrodniczej i regionalnej, imprezy rekonstrukcyjne, ciekawe spotkania i wieczornice tematyczne oraz samo wydaje książki i publikacje.

Później przyszedł czas na wyróżnienia pracowników muzeum, jednostek kulturalnych, społecznych, czy nauczycieli. O ważnej roli kultury i historii w Krotoszynie mówił wiceburmistrz Ryszard Czuszke. Ostatni raz listę wyróżnionych odczytał Jerzy Janicki, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, który sprawuje nadzór nad jednostkami kultury i kultury fizycznej, imprezami artystycznymi i rozrywkowymi, ze względu, że wkrótce odchodzi na emeryturę. Później głos zabrali poszczególni goście wręczając na ręce dyrektora i pracownikom muzeum kwiaty i okolicznościowe prezenty. Gratulacjom i komplementom nie było końca.

Na sam koniec odbył się koncert zespołu Pan Przecinek & Zespół Depresyjny, który zaprezentował swoje cztery utwory z oficjalnie wydanej EP-ki pt. „Niebo”. Później goście mogli podziwiać wystawy muzealne i udali się na poczęstunek, gdzie chętnie dyskutowano o kondycji kultury we współczesnym świecie oraz takich miastach jak nasz rodzimy Krotoszyn. Integracja trwała cztery godziny. Warto było tam być.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)