Spotkanie ws. odnawialnych źródeł energii
W czwartek, 26 kwietnia w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Olimpijskiej w Krotoszynie odbyło się spotkanie nt. odnawialnych źródeł energii. W spotkaniu z mieszkańcami uczestniczyli przedstawiciele władzy gminy Krotoszyn oraz przedstawiciele firmy Semper Power zajmującej się fotowoltaiką.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
W czwartek, 26 kwietnia w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Olimpijskiej odbyło się spotkanie nt. odnawialnych źródeł energii. W hali zebrali się mieszkańcy oraz władze gminy na czele z burmistrzem Franciszkiem Marszałkiem, wiceburmistrz Joanną Król-Trąbką oraz skarbnikiem gminy Grzegorzem Galickim.
Spotkanie poprowadził Dyrektor Pionu ds. Inwestycyjnych Działu Techniczno-Handlowego firmy Semper-Power, Krzysztof Lipka. Spotkanie adresowane było do mieszkańców gminy Krotoszyn, którzy złożyli deklarację uczestnictwa w projekcie pn. „Odnawialne źródła energii szansą poprawy jakości powietrza na terenie Miasta i Gminy Krotoszyn”.
Projekt ten ma na celu montaż instalacji źródłem odnawialnych, czyli instalacja fotowoltaicznych. Będzie on wytwarzał energię elektryczną w 349 indywidualnych gospodarstwach domowych oraz energię cieplną w 149 indywidualnych gospodarstw domowych. Daje to łącznie 498 instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii w 392 lokalizacjach na terenie gminy Krotoszyn
Podczas spotkania mieszkańcy zadawali pytania ws. Montowania i funkcjonowania fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych. Gmina Krotoszyn od lat dba o czystość powietrza w Krotoszynie. Gmina edukuje począwszy od przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, gdzie odbywają się konkursy, happeningi, czy festiwale.
Gmina uruchomiła również program wymiany pieców nieekologicznych, na ekologiczne. W dofinansowaniu można pozyskać maksymalnie 5 tys. zł na wymianę pieca. Można wymieniać piec nieekologiczny, na piec gazowy, olejowy, elektryczny i na paliwo stałe piątej generacji. Na chwilę obecną takich wniosków złożonych jest ok. 200 wniosków.
Do dbania o czystość powietrza możemy zaliczyć zakup 7 autobusów ekologicznych przez Miejski Zakład Komunikacji, czy budowę ścieżek pieszo-rowerowych na terenie całego powiatu krotoszyńskiego przez różne szczeble samorządu. Wszystko po to, by realizować ideę przyjaznych gmin – szczególnie dla środowiska naturalnego, które w dzisiejszych czasach staje się już priorytetem. Działania naszych gmin pokazują, że wszystko idzie w dobrym kierunku.