Zbierają azbest
W Kobylinie trwa druga edycja demontażu wyrobów zawierających azbest. W całej gminie jest ponad 2,5 tys. ton tego rakotwórczego materiału.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Specjalistyczna firma usunie azbest z 60 nieruchomości. Będzie to jakieś 160 ton. To jak na razie kropla w morzu, bo według ewidencji sporządzonej an koniec 2016 roku w całej gminie Kobylin jest ponad 1 000 obiektów – mieszalnych i gospodarczych, na których jest właśnie eternit. – Łącznie jest to wagowo około 2,346 ton azbestu na budynkach należących do osób fizycznych oraz około 400 ton na budynkach należących do osób prywatnych – informuje Wiesław Popiołek odpowiedzialny w kobylińskim urzędzie za ochronę środowiska.
Gdyby rozłożyć cały eternit jaki pokrywa dachy budynków gospodarczych i mieszkalnych w gminie Kobylin, to zająłby on powierzchnie 30 (słownie: trzydziestu!) boisk piłkarskich. 214 000 metrów kwadratowych pokryć z eternitem jest sukcesywnie usuwane i utylizowane. – Głównym koordynatorem działań jest powiat krotoszyński, który zgodnie z przyjętym regulaminem przygotowuje budżet, wyłania w przetargu wykonawcę i organizuje zgodnie z harmonogramem odbiór wymienionych odpadów – informuje Popiołek.
Całe zdanie ma kosztować około 50 tys. zł, z czego gmina Kobylin dołożyła 30 tys. zł. Reszta pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i budżetu powiatu. Azbest usuwa firma EKO TW z Czermina k. Pleszewa. Ma on zniknąć z pokryć dachowych w naszym kraju do 2032 roku.