Trzy koncerty w kościołach
W sobotę, 16 czerwca, był pierwszym dniem drugiego już w Kobylinie Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Pierwszy odbył się w ubiegłym roku. Pomysłodawcą muzycznych spotkań jest o. Ksawery, proboszcz parafii Matki Bożej przy Żłobku. Rozpoczął od gruntownego remontu klasztornych organów. Dzięki jego zaangażowaniu, a także organmistrza Tomasza Sowińskiego i parafian instrument osiągnął poziom koncertowy i można było zorganizować festiwal.
Ubiegłoroczny skład z dwóch koncertów. Słuchacze oglądali grających na telebimach umieszczonych w kilku miejscach kościoła. Wśród wykonawców byli: Wacław Golonka – jeden z najbardziej znanych polskich organistów oraz Karol Mossakowski i Marcin Wolak. Pozytywny odbiór pierwszego festiwalu poskutkował kontynuacją. W tym roku muzyczne święto trwa trzy dni odbywa się także w kościele farnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. 16 czerwca w klasztorze wystąpił wirtuoz i wykładowca z Białegostoku. Dominował repertuar barokowy i romantyczny. Artysta grał m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha.
W sobotę, 23 czerwca w kościele farnym wystąpiła schola liturgiczna „Anima Symphonizans” z Katowic Panewnik oraz jej dyrygent – organista Łukasz Kurpus. Grupa wyłoniła się z działającej w Panewnikach w latach 80. i 90. oazy i do tej koncertuje w Polsce i za granicą.
Trzeci koncert odbędzie się 30 czerwca o godz. 19:39. W kościele klasztornym można będzie posłuchać flecistki Martyny Klupś-Radnej i organisty Tomasza Głuchowksiego. Główni organizatorzy II Festiwalu Organowej i Klasycznej to parafia Matki Bożej przy Żłobku, a współorganizatorami są gmina Kobylin i parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.