Wścieklizna nie odpuszcza
W gminie Krotoszyn wciąż obowiązują obszary zagrożone wścieklizną. Trzeba o tym pamiętać i stosować się do odpowiednich zasad wprowadzonych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krotoszynie.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Obszary zagrożone obejmują cały Krotoszyn oraz okolice takich miejscowości jak – Osusz, Salnia, Durzyn, Biadki, Smoszew, Chachalnia, Perzyce i Konarzew.
Na obszarze zagrożonym zakazuje się m.in. organizowania targów, wystaw konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę; wprowadzania, wyprowadzania i przeprowadzania psów i kotów nie szczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren obszaru zagrożonego.
Nakazuje się również trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu; pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach na zamkniętych wybiegach; poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.
Powyższe zasady obowiązują mieszkańców oraz osoby przebywające na obszarze zagrożonym wścieklizną do odwołania. – Zwracam się do wszystkich osób, które nie popełniły obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie o ich zaszczepieniu. Szczepienie takie jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarz weterynarii zaleca, aby również koty, które wypuszczane są na zewnątrz, poza mieszkanie, zaszczepić przeciwko tej chorobie – apeluje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.
Warto też pamiętać o tym, że w przypadku znalezienia martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego w wyznaczonym obszarze zagrożenia, należy zgłosić ten fakt do Straży Miejskiej w Krotoszynie, Tel. (62) 725 42 00 lub Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krotoszynie – Tel. (62) 725 32 23.