Rajd po Ziemi Krotoszyńskiej – etap trzeci
Za nami trzeci i zarazem ostatni etap Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz 20-lecia powiatu krotoszyńskiego. Tym razem trasa wiodła z Krotoszyna do Kobylina. Na starcie pojawiło się blisko stu uczestników.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Inicjatorką rajdu jest radna powiatowa Irena Rękosiewicz. Z kolei organizatorami trzech etapów były Starostwo Powiatowe oraz urzędy miejskie w Krotoszynie, Kobylinie, Sulmierzycach i Zdunach, UMiG w Koźminie Wielkopolskim oraz Urząd Gminy w Rozdrażewie i Klub Turystyki Rowerowej „Peleton”.
Przedsięwzięcie miało na celu uhonorowanie bohaterów poległych za ojczyznę poprzez złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci, upamiętnienie powstania samorządu powiatowego poprzez prezentowanie wspólnego dorobku okolicznych gmin, ukazanie piękna Ziemi Krotoszyńskiej, propagowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia i turystyki rowerowej, jak również integrację samorządów z mieszkańcami z całego powiatu.
W trzecim etapie rajdu udział wzięli m.in. starosta Stanisław Szczotka, Leszek Kilka – przewodniczący Rady Powiatu, Franciszek Marszałek – burmistrz Krotoszyna, Tomasz Lesiński – burmistrz Kobylina, Julian Jokś – radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, pracownicy samorządowi i radni.
Uczestników powitała Irena Rękosiewicz, a następnie burmistrz Lesiński przypomniał krótko historię gminy i wspomniał o ostatnio zrealizowanych inwestycjach.
Komandorem rajdy był Juliusz Poczta, a kierownikiem trasy Antoni Azgier. Z krotoszyńskiego rynku wszyscy udali się na plac Jana Pawła II i tam złożono wiązankę kwiatów pod pomnikiem Wolności. Następnie przeszli na zmodernizowane boisko szkolne przy ZSP nr 2. O tej inwestycji opowiedziała Marzena Wiśniewska.
Następnym punktem była woliera z ptakami w krotoszyńskim parku. O tym obiekcie mówił Franciszek marszałek. Potem rowerzyści tuszyli ulicami ks. Popiełuszki, Rawicką i Konarzewską. Za wiaduktem kolejowym zaczęły się problemy, bo z powodu silnych porywów wiatru kilka osób zrezygnowało z dalszej jazdy. Reszta podążała przez Konarzewa w kierunku Baszkowa, gdzie w parku oczekiwał Dionizy Waszczuk dyrektor Domu Pomocy Społecznej.
Szef DPS-u omówił zasady funkcjonowania placówki, jako rozbudowę i zasady finansowania. Z Baszkowa uczestnicy rajdu udali się do Kobylina, gdzie burmistrz Tomasz Lesiński opowiedział o historii miasta i obecnych wydarzeniach. Na placu Andrzeja Glabera złożono wiązankę kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wlkp. Burmistrz zaprosił wszystkich do sali szkolnej na podsumowanie rajdu i poczęstunek. Tam w formie slajdów zaprezentowano zadanie inwestycyjne, które udało się zrealizować gminie Kobylin wespół z powiatem krotoszyńskim.
Na koniec Irena Rękosiewicz podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w trzech imprezach oraz samorządom Zdun, Sulmierzyc, Rozdrażewa, Koźmina Wielkopolskiego, Krotoszyna i Kobylina za pomoc organizacyjną i materialną oraz Bankowi Spółdzielczemu w Krotoszynie za wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia.
Ogółem na trzech etapach Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej uczestniczyło ponad 300 osób. Rowerzyści zaapelowali o to, by kontynuować je w następnych latach.