Szczyty władzy te same, ale w radzie zamieszanie
Stanisław Szczotka, szef powiatowych struktur PSL, nadal będzie starostą. W fotelu jego zastępcy znów zasiadać będzie Paweł Radojewski, lider Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej. Trwać też będą w mocnym uścisku koalicyjnym. Wsparciem rządzących będzie też jeden głos PO. Po przeciwnej stronie barykady znalazły się PiS i OPS.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Ludowcy mają w powiecie 6 radnych. To strata – poprzednio było ich 9. Taki wyniki nie pozwala na samodzielne rządy. Stąd koalicja z SIO wydaje się być nierozerwalna. Dlatego teraz wspólnie rozkładają karty i układają, kto, gdzie i z kim.
Tworzenie umowy koalicyjnej rozpoczęło się, jak tylko podliczono głosy. Wiadomym było, że Stanisław Szczotka utrzyma się w fotelu starosty. Gabinet wicestarosty przypadnie ponownie Pawłowi Radojewskiemu, który uzyskał największa liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów do rady powiatu – ponad 2 tys. Ale do rady wprowadził tylko 5 „swoich”. To o jedną osobę mniej niż po poprzednich wyborach. Mimo wszystko 6 plus 5 daje 11 – czyli większość w 19-osobowym składzie.
Na czele rady, którą przez ostatnie 4 lata kierował nieobecny już w nowej kadencji Leszek kulka, teraz stanie Juliusz Poczta z SIO. Jednym z dwóch wiceprzewodniczących będzie znów sulmierzyczanka, Irena Rękosiewicz z PSL. Sporym zaskoczeniem jest natomiast wybór drugiego zastępcy – Dariusza Rozuma, który wszedł z list koalicji Nowoczesnej i PO i jest jedynym reprezentantem tej formacji. Ale oddanie mu stołka wiceszefa radny tłumaczone jest faktem ścisłej współpracy Platformy z PSL-em w sejmiku wojewódzkim. Ale wieść gminna niesie, że charyzmatyczny Rozum będzie potrafił, jak nikt inny, ucinać zapędy opozycji.
Tę będą stanowić radni z Prawa i Sprawiedliwości. Zdobyli łącznie 4 mandaty. No i Obywatelskie Porozumienie Samorządowe z 3 szabelkami. Tym ostatnim miano proponować kierowanie komisjami – rewizyjną oraz skarg i wniosków. Ale propozycja nie przypadła do gustu ani Zbigniewowi Brodziakowi, ani Henrykowi Jankowskiemu, ani Jackowi Zawodnemu. OSP zostaje więc bez stołków, w „oślej ławeczce”. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że liczyli choć na jedno miejsce w 5-osobowym zarządzie, który de facto decyduje o najważniejszych sprawach. Nic takiego jednak im nie zaproponowano.
W zarządzie zaś oprócz starosty i wicestarosty znalazły się dwa miejsca dla SPL-u. Mają je zająć: Piotr Osuch z Koźmina Wlkp. i Wiesław Popiołek, reprezentujący Kobylin. Z SIO dołączy do nich Miłosz Zwierzyk. By móc utrzymać mandat radnego, będzie musiał zrezygnować z funkcji zastępcy burmistrza w Zdunach. Wieść gminna niesie, że nadal będzie pracował w urzędzie miejskim.
Jeśli chodzi om kolejne stołki, to wiadomo już, że komisją gospodarczą pokieruje koźminianin Marcin Leśniak z SIO. Szefowanie dwóm kolejnym przypadnie w udziale ludowcom – społeczną przejmie Hieronim Marszałek a skarg i wniosków Marcin Jamry. Jest także coś dla PiS-u. W dobrym tonie jest bowiem powierzeniem komisji rewizyjnej, która niejako władzy patrzy na ręce – opozycji. Dlatego szefem komisji ma zostać Andrzej Skrzypczak.
Wymieniony podział stołków to oczywiście efekt zakulisowych rozmów wybrańców ludu. Wszystko zaś zostanie oficjalnie usankcjonowane w trakcie pierwszego posiedzenia nowej rady i tajnego głosowania. To odbędzie się w drugiej połowie listopada.
PODZIAŁ MANDATÓW W NOWEJ RADZIE POWIATU
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE – 6 MANDATÓW:
Marcin Jamry, Hieronim Marszałek, Piotr Osuch, Wiesław Popiołek, Irena Rękosiewicz, Stanisław Szczotka
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – 4 MANDATY:
Grzegorz Król, Jarosław Kubiak, Andrzej Skrzypczak i Marian Włosik
PLATFORMA OBYWATELSKA – 1 MANDAT:
Dariusz Rozum
SAMORZĄDOWA INICJATYWA OBYWATELSKA – 5 MANDATÓW:
Ryszard Chojnicki, Marcin Lesiński, Miłosz Zwierzyk, Juliusz Poczta, Paweł Radojewski
OBYWATELSKIE POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE – 3 MANDATY:
Zbigniew Brodziak, Henryk Jankowski, Jacek Zawodny