Krotoszyńskie Dęby oficjalnie wręczone
W czwartek, 7 marca, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się uroczystość wręczenia prestiżowej nagrody „Dąb Krotoszyński”.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Kolejna edycja prestiżowej nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb” już za nami. Przypomnijmy, że nagroda ta jest przyznawana tym organizacjom, instytucjom i osobom, które w mijającym roku poprzez swoją działalność wniosły szczególne zasługi na rzecz rozwoju i promocji powiatu.
W kategorii nauka i kultura nominowano kolejno – Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, Ewę Bukowską z Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera, Jarosława Reisinga – muzyka, Katarzynę Wicenciak-Dudę ze szkoły tańca „Show Dance”, Szkołę Rocka Kuby Lecieja oraz grupę taneczną 10.50 działającą przy Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wielkopolskim.
Głosami kapituły zwyciężyło Muzeum Regionalne, które od ponad 60 lat nie tylko gromadzi i dokumentuje pamiątki przeszłości Krotoszyna i regionu, ale odgrywa ważną rolę w edukacji historycznej, kulturalnej i patriotycznej. Kilka razy do roku organizuje m.in. wystawy czasowe o tematyce historycznej, artystycznej, przyrodniczej i regionalnej, które zazwyczaj mieszczą się w sali na parterze budynku, ale także na rynku. Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez Muzeum imprezy cykliczne – wieczornice, spotkania i widowiska historyczne.
Działalność społeczna. Tutaj nominacje otrzymali – Stowarzyszenie „Razem” z Krotoszyna, Polski Związek Sumo, Aleksandra Opalińska, Wojciech Wierciński, Irena Marszałek, Krotostefa, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami – oddział Krotoszyn i Ochotnicza Straż Pożarna w Koźminie Wielkopolskim.
Zwycięzcą zostało aktywne TOZ w Krotoszynie, które prowadzi miejsko – gminne schronisko dla bezdomnych zwierząt w mieście. Członkowie działają jednak w szerszym zakresie. Interweniują m.in. w obronie praw zwierząt. Wszyscy, przy tym, są wolontariuszami – za swoją działalność nie pobierają wynagrodzenia.
W kategorii oświata zgłoszono – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła w Krotoszynie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wielkopolskim. Zwyciężyła krotoszyńska „trójka”, która jest dziś miejscem, które stwarza uczniom doskonałe warunki do rozwoju wzorca osobowego w duchu moralnych. Kadra pedagogiczna we współpracy ze środowiskiem lokalnym, organem prowadzącym szkołę oraz przy ogromnym wsparciu rodziców, dąży do wyposażenia młodych ludzi w cechy osobowości i mentalności, dzięki którym będą oni mogli dobrze funkcjonować w otaczającym ich i ciągle zmieniającym się świecie.
W kategorii gospodarka nominacje otrzymali – Karol Piotrowski i firma Lege – opakowania z Koźmina Wielkopolskiego. Doceniono na gali Karola Piotrowskiego, który kontynuuje tradycje zegarmistrzowskie po ojcu. Sam zakład istnieje od 1983 roku, a spod jego ręki wyszło dziewięciu przyszłych zegarmistrzów. Dziś – prezes oddziału PTTK w Krotoszynie, Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Ludowego „Krotoszanie”, dwukrotny król Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, członek LOK i sędzia I klasy strzelectwa sportowego (siedmiokrotny mistrz woj. lubuskiego), działacz Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego. W swoim życiu otrzymał wiele odznaczeń.
Sporo zgłoszeń wpłynęło do kategorii sport. Kolejno zgłoszono – Arona Rozuma, Klub Olimpiad Specjalnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Borzęciczkach, Dawida Kujawskiego i Julię Domasiewicz.
Nagrodę przyznano Klubowi Olimpiad Specjalnych, o których w tym roku już sporo pisaliśmy na łamach naszego medium. Przypomnijmy, że klub ten rozpoczął swoją działalność w 2000 roku i należy do oddziału regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Wielkopolskie Konin. Klub liczy 38 zawodników i 8 członków. Trenuje w następujących dyscyplinach: tenis stołowy, piłka nożna, pływanie, lekkoatletyka, bowling, badminton, narciarstwo, trening aktywności motorycznej oraz od września ubiegłego roku realizuje program młodych sportowców przeznaczony dla dzieci z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. To wszystko zapewnia lepszy rozwój i większa integrację młodzieży.