Jak przebiegało zwycięskie powstanie
W piątek, 29 marca, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona Powstaniu Wielkopolskim w powiecie krotoszyńskim.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Zebranych powitał doktor Edward Jokiel (69 l.), prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Krotoszynie. Następnie głos zabrał wicestarosta krotoszyński Paweł Radajewski (57 l.).
Dalej wystąpili zaproszeni prelegenci. Antoni Korsak (69 l.), prezes Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej i zarazem przewodniczący Rady Muzeum krotoszyńskiego przybliżył historię powstania na terenie Krotoszyna i okolic. Skupił się głównie na zajęciu samego miasta przez Powstańców, na atmosferze panującej w Krotoszynie, a także wspomniał o zmianie władz z niemieckich na polskie. Po nim doktor Michał Pietrowski, kustosz Muzeum Ziemi Koźmińskiej wystąpił z wykładem nt. ziemi koźmińskiej we wspomnianym zrywie.
Opowiedział o aspektach zajmowania Koźmina i okolic przez władze polskie, a także walkach kompanii koźmińskich pod Rawiczem i pod Zdunami. Następnie wystąpił Piotr Mikołajczyk (39 l.), dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Zaprezentował on organizację i wyposażenie wojsk wielkopolskich, skupiając się na II batalionie 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich, w skład którego weszli żołnierze kompanii z terenu naszego powiatu. Wspomniał on również, jakiej broni używały wojska powstańcze, a także jakie nosili mundury.
Po krótkiej przerwie z wykładem wystąpił dr Edward Jokiel (69 l.). Opowiedział on bardzo szczegółowo o walkach pod Zdunami, Chachalni, Borownicą, Ostatnim Groszem oraz Siejewem. Później w zastępstwie historyka z I LO Pawła Hadrycha wystąpili uczniowie liceum Maciej Sobański i Arkadiusz Śnieciński.
Przybliżyli oni losy działań powstańczych na terenie Chwaliszewa i Sulmierzyc. Warto wspomnieć, że przed wiekiem w naszym regionie znajdowały się powiaty krotoszyński oraz koźmiński (w latach 1887-1932), a właśnie miejscowość Chwaliszew i Sulmierzyce należały do powiatu odolanowskiego (po 1932 r. – do ostrowskiego).
Uczniowie opowiedzieli o udziale w walkach Powstańców, a także miejscach pamięci. Trzeba nadmienić, iż są oni laureatami X powiatowej edycji konkursu „Powstanie Wielkopolskie w powiecie krotoszyńskim – dzieje i tradycje”. Maciej Sobański zajął wówczas I miejsce, a Arkadiusz Śnieciński – II miejsce.
Na koniec wystąpił historyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie, Renata Witczak. Przybliżyła zebranym temat tradycji i miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu krotoszyńskiego.
Na koniec Edward Jokiel (69 l.) zaproponował, by Szkoła Podstawowa w Zdunach ku pamięci walk powstańczych nosiła imię Powstańców Wielkopolskich. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty. Tym oto sposobem zakończyła się prawie czterogodzinna sesja popularnonaukowa.