• Krotoszyn
  • piątek, 31 maj 2019 11:24
  •   868

Krotoszynianie częściej migrują

Krotoszynianie częściej migrują © Sebastian Kalak

Uaktualniony raport Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Krotoszyn na lata 2017 – 23 nie pozostawia złudzeń. Z Krotoszyna migruje coraz więcej mieszkańców.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Do niedawna liczba ludności miasta i gminy Krotoszyn rosła, osiągając liczbę 40 869 w 2012 r. Kulminacja liczby ludności miasta miała miejsce w 2010 r. poziomie 29 668.

Od tej pory liczba ludności nieznacznie spadła. Podłoże zjawiska wyjaśnia w pewnym stopniu współczynnik urodzeń, który obniża się w ostatnich latach, jednak wciąż przewyższa wskaźnik zgonów, pozostający na umiarkowanym poziomie, tak więc w gminie notuje się niewielki przyrost naturalny. Stopa małżeńskości wykazywała niewielkie tendencje spadkowe, jednak wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Skala migracji zagranicznych ma niewielki wpływ. Daje się zauważyć zjawisko odpływu mieszkańców z miasta.

Do miasta przybywają w celu osiedlenia się przede wszystkim okolicznych gmin wiejskich i miasteczek, zaś mieszkańcy Krotoszyna przenoszą się do najbliższych większych miast: Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania, Wrocławia. W 2015 r. 36 osób wyjechało do Ostrowa Wlkp. (z tego 31 z samego Krotoszyna), 27 do Poznania (24 z miasta), 24 do Wrocławia. Migracje wewnątrz-gminne mają znaczny rozmiar. Tylko w maju 2015 r. do miasta przeniosło się 40 mieszkańców z terenu wiejskiego gminy, zaś w odwrotnym kierunku podążyło 60 osób. Rozbudowuje się głównie najbliższe miejscowości, dobrze skomunikowane z centrum gminy.

W ostatnich latach znaczniejszy wzrost ludności odnotował Lutogniew, Osusz, Salnia, Smoszew i Tomnice. Sporo osób z Krotoszyna przenosi się też na teren gm. Zduny (w 2015 r. 27 osób, podczas gdy w przeciwną stronę 7) i Milicz (12).

Ogólnie w 2015 r. napłynęło do miasta 170 osób, a na teren wiejski 124. Wyprowadziło się zaś 301 mieszkańców z miasta i 122 z miejscowości wiejskich. Wszystkie powyższe procesy składają się na wspomniany spadek liczby ludności. W ich wyniku społeczność miasta coraz wyraźniej starzeje się. Starzenie się społeczeństwa szczególnie jest widoczne na tle województwa i kraju.

Jak można zauważyć, ludność w ujęciu ekonomicznych grup wieku na poziomie miasta i gminy ma aktualnie identyczną strukturę jak województwo wielkopolskie. Jest więc relatywnie „młoda” na tle kraju, jednak starzenie postępuje szybciej. Względną młodością demograficzną odznaczają się miejscowości wiejskie, natomiast struktura w samym Krotoszynie upodobnia się już do ogólnopolskiej. Jeśli ogólne uwarunkowania społeczno – ekonomiczne nie ulegną zasadniczej zmianie można się spodziewać kontynuacji zarysowanych tendencji demograficznych.

Warto w tym miejscu zastanowić się dlaczego mieszkańcy gminy migrują – w szczególności do innych miast wojewódzkich? Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście praca, której w Krotoszynie i okolicach nie mogą znaleźć. Innymi powodami jest m.in. zawieranie związków małżeńskich i tzw. migracja za małżonkiem lub małżonką. Wiele osób migruje również z powodów często nie związanych z tymi dwoma czynnikami. Chęć wyrwania się z własnego środowiska jest bardzo często chęcią przeżycia jakiejś przygody i zobaczenie jak wygląda życie gdzie indziej. Jedno jest jednak pewne, że migracja jest dziś częstsza.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)

Zostało: 468