Dożynek czas
Sierpień to czas dożynek. W wielu miejscowościach powiatu krotoszyńskiego odbywają się msze święte w intencji rolników i tegorocznych zbiorów.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Zwyczaj ten, praktykowany w różnych częściach naszego kraju określany był jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne. Na Śląsku opolskim nazywane np. żniwni ok. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.
Obecnie dożynki są połączeniem dwóch staropolskich zwyczajów okrężnego oraz dożynek, które w przeszłości były osobnym blisko sąsiadującymi świętami. Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i do niedawna zachowane zwyczaje związane z nimi.
Zachęcamy państwa do śledzenia naszego portalu internetowego, gdzie będziemy zamieszczać bogate relacje fotograficzne z naszych tegorocznych dożynek. W większości naszych miejscowości pojawimy się na pewno.