• Starygród
  • wtorek, 01 październik 2019 09:54
  •   1172

Remont zabytkowego kościoła w Starymgrodzie

Remont zabytkowego kościoła w Starymgrodzie
Remont zabytkowego kościoła w Starymgrodzie © Łukasz Cichy

Od lipca do grudnia trwa remont w świątyni pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie (gm. Kobylin). W tym czasie msze św. odbywają się w kaplicy zastępczej.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pierwszy kościół drewniany istnieć musiał w XIII w., a obecna drewniana świątynia powstała w połowie XVI w. ufundowana przez właściciela miejscowości Wojciecha Żdżarowskiego. Konsekrowany został w 1668 r. i nosił wezwanie św. bp. Wojciecha i św. bł. Stanisława.

W 1736 r. był restaurowany przez rodzinę Umińskich i proboszcza Golińskiego, przez co przebudowano zakrystię i lożą kolatorską oraz wymieniono wyposażenie. Kolejny remont miał miejsce ok. 1800 r. staraniem właściciela Pawła Sokolnickiego i proboszcza Ignacego Boguckiego. W 1852 r. nastąpił remont po wcześniejszym uderzeniu pioruna. Ostatnie odnowienie wnętrza miało miejsce w latach 1967-1968. Teraz przyszedł czas na kolejny remont.

– Prace rozpoczęły się na początku lipca od prac rozbiórkowych. Obecnie trwa naprawa konstrukcji drewnianych przed ponownym nakryciem ich deską szalunkową i prace będą trwały do końca tego roku, bo tak musi zakończyć się budowa. W ramach tych prowadzonych prac zostanie też wymienione poszycie dachu i wieży. Będzie założona nowa deska elewacyjna, nowe podejście do kościoła z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostaną naprawione fundamenty, wymienione belki fundamentowe, nowa stolarka okienna, wszystkie drzwi wejściowe oraz oczywiście naprawy więźby dachowej – powiedział Michał Kłodka z firmy Atik sp. z o.o.

– W obecnym czasie remontujemy nasz kościół parafialny pw. Oczyszczenia NMP. Na dzień dzisiejszy msze św. odbywają się w kaplicy zastępczej, gdzie niegdyś były salki katechetyczne. Przerobiliśmy je, żeby te pół roku kiedyś kościół jest remontowany, wierni spotykali się. Tutaj są oprawiane msze św. i nabożeństwa, tak samo jak w kościele. Kubaturowo jest to trochę większe niż nawa główna w kościele. Tutaj w tym czasie spotykamy się i realizujemy powołanie w kościele św. Ten kościół zastępczy był odrestaurowany przez półtora miesiąca – poinformował ks. kan. Ryszard Murzyński.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)