Ostatni moment na 300+
Jeszcze tylko dwa tygodnie można składać wnioski o świadczenie 300 plus, czyli pieniądze z programu „Dobry start”. Jeżeli rodzice nie zrobią tego do 30 listopada, pieniądze przepadną.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Program „Dobry start”, potocznie nazywany 300 plus, to rządowe, jednorazowe wsparcie dla uczniów. 300 zł wypłacane jest dla uczniów do 20. roku życia, zaś w przypadku osób niepełnosprawnych - do 24. roku życia. Po raz pierwszy program ruszył w 2018 r., a teraz Dobry start był ponowiony. Jak zaznacza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, korzysta z niego ok. 4,6 mln uczniów.
Pieniądze nie są wypłacane automatycznie. Aby otrzymać 300 plus, trzeba złożyć wniosek. Mogą to zrobić marka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktyczna sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wnioski można składać od początku lipca online przez rządowy portal emp@tia lub przez bankowość elektroniczną oraz od sierpnia w formie papierowej na poczcie czy w urzędzie gminy.
Nieprzekraczalny termin ich złożenia to 30 listopada 2019 r. Oznacza to, że osoby, które jeszcze nie skorzystały z rządowej wyprawki dla uczniów, mają niewiele ponad dwa tygodnie na złożenie wniosku. Inaczej program „Dobry start” na ten rok przepadnie.
Pieniądze trafią na konto wnioskodawcy w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. 300 plus nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w zerówce w przedszkolu w szkole. Dobry start nie obejmuje również studentów.