Opłata za śmieci wg zużycia wody
Szykują się duże zmiany w opłatach za śmieci. Będziemy płacić nie od osoby, lecz według ilości zużytej wody. Jak mówi Dariusz Dębicki (50 l.), przewodniczący Związku Międzygminnego „Eko Siódemka”, a nawet 20 proc. osób zamieszkałych na jego terenie nie wnosi opłat za odpady. Niestety, będzie podwyżka.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Jak się okazuje, wiele osób „ucieka” z systemu. – Mieszkańcy twierdzą, że członkowie rodzin się wyprowadzili, ale nie wiedzą dokąd, albo mówią, że pracują w delegacji. Natomiast my nie mamy żadnej prawnej możliwości zweryfikowania tego – wyjaśnia Dariusz Dębicki (50 l.), szef związku i burmistrz Sulmierzyc.
Dlatego „Eko Siódemka” postanowiła powiązać podatek śmieciowy z opłatami za wodę. Chodzi o to, aby wyeliminować nieuczciwe podchodzenie do sprawy. – Jeśli 5-osobowa rodzina zużyje 15 m sześć. Wody, po czym odpisuje (podaje w deklaracji, że już nie zamieszkują – przyp. red.) z gospodarstwa domowego dwie osoby, a ilości zużytej wody nie spada, to trudno uwierzyć, że w jej mieszkaniu żyje mniej osób – mówi Dębicki.
– Aby zorientować się, jak dokładnie te opłaty naliczać, wybierzemy się do innej gminy, gdzie takie regulacje już obowiązują – wyjaśnia przewodniczący.
Przypomnijmy, że obecnie w gminach należących do „Eko Siódemki” – Krotoszyn, Kobylin, Sulmierzyce, Zduny i Cieszków – opłata za śmierci segregowane wynosi 18 zł od osoby miesięcznie. Została wprowadzona w październiku. Wkrótce czeka nas kolejna podwyżka. W „Eko Siódemce” tłumaczą ją galopującymi cenami wywozu śmieci do zakładu zagospodarowywania odpadów komunalnych w Ostrowie Wlkp. – Cena za każdą tonę – jak my to nazywamy potocznie „na bramie” – wzrasta i dalej będzie rosnąć – mówi Franciszek Marszałek (54 l.), burmistrz Krotoszyna.
Jak dodaje, o 100 zł od tony wzrośnie też tzw. opłata środowiskowa wnoszona do urzędu marszałkowskiego. Nowy system naliczania opłat miałby wejść w życie od drugiego kwartału 2020 r.