• Powiat krotoszyński
  • poniedziałek, 13 styczeń 2020 11:51
  •   1366

Uroczyste orszaki w naszym powiecie

Uroczyste orszaki w naszym powiecie
Uroczyste orszaki w naszym powiecie © Sebastian Kalak

6 stycznia w wielu miastach i wsiach naszego kraju organizowano Orszaki Trzech Króli. W naszym powiecie odbyły się m.in. w Lutogniewie, Krotoszynie czy Sulmierzycach.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W Lutogniewie uroczystości rozpoczęły się poranną Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Potem przy świątyni uformowano orszak, a każdy z uczestników otrzymał symboliczną papierową koronę i śpiewnik z kolędami. W orszaku nie mogło zabraknąć Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara, a także postaci Maryi Panny i Józefa wraz z Dzieciątkiem Jezus. Dzieci przebrane były za aniołki, diabły i pastuszków. Za orszakiem ruszyły także diabły na motorach. Orszak przemaszerował ulicami Lutogniewa, śpiewając kolędy. Obok szoki umiejscowionej przy grzybku zainscenizowano wręczenie przez Trzech Króli darów dla Dzieciątka – złota, mirry i kadzidła.

W Krotoszynie zorganizowano aż trzy orszaki. Wyruszyły z kościołów – pw. Św. Piotra i Pawła, pw. Św. Andrzeja Boboli i pw. Św. Jana Chrzciciela – na krotoszyński rynek. Tam tradycyjnie Trzej Królowie złożyli dary w postaci złota, mirry i kadzidła. Następnie wraz z zespołem Folklor Błonie śpiewano kolędy.

W Sulmierzycach ksiądz proboszcz Jan Wolniak wprowadził Trzech Króli głównym wejściem do kościoła parafialnego, a oni udali się przed żłobek, by pokłonić się Jezusowi i złożyć dary – mirrę, złoto i kadzidło. Po mszy orszak ruszył ulicami miasta na czele z orkiestrą dętą.

Tradycyjnie zwieńczeniem orszaku były jasełka w wykonaniu miejscowych przedszkolaków. W małych aktorów wcieliły się dzieci z grupy Tygryski pod kierunkiem opiekunki Katarzyny Pasznickiej i przedszkolanki Marii Cepy. Nad oprawą muzyczną czuwała Katarzyna Płonka. Na zakończenie uroczystości ogłoszone zostały wyniki konkursu na najpiękniejszą gwiazdę betlejemską.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)