Już zwożą węgiel
Centralny magazyn węgla w Ostrowie Wielkopolskim przyjmuje już nadwyżki surowca z polskich kopalń. Mieszkańcy protestują, ale nikt z przedstawicieli rządu się tym nie przejmuje.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Wiceminister rządu PiS Ada, Gawęda z Ministerstwa Aktywów Państwowych o pomyśle utworzenia centralnego magazynu węgla w Ostrowie Wielkopolskim poinformował kilka tygodni temu. Nikt nawet nie zadał sobie trudu, by ową decyzję skonsultować z władzami samorządowymi miasta czy z mieszkańcami.
Magazyn, który powstał na składowisku węgla należącego do Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt”, ma być receptą na zalegające przy śląskich kopalniach zwały węgla. W pierwszym dniu działalności przyjął 300 tysięcy ton węgla. Docelowo na plac ma trafić nawet milion ton. – Chcemy odblokować kopalnie, by mogły one stabilne i bezpiecznie funkcjonować – stwierdził Adam Gawęda, wiceminister.
Pomysł ten – delikatnie mówiąc – nie podoba się mieszkańcom Ostrowa. Obawiają się oni wzrostu zapylenia i negatywnych skutków na lokalne środowisko, a także znacznego wzrostu ruchu drogowego w zachodniej części miasta. – Dlaczego nikt z przedstawicieli rządu nie przyjechał i nie zapoznał się z naszym zdaniem – mówi jeden z mieszkańców. – Wojewoda Łukasz Mikołajczyk jest ostrowianinem, to chyba temat ten powinien leżeć mu mocno na sercu.
Temat ten poruszył na ostatniej sesji Rady Miejskiej ostrowscy radni. Marek Śliwiński z Klubu Radnych „Przyjazne Miasto” wystosował interpelację z prośbą o lokalne samorządowe wsparcie w sprawie powstania magazynu centralnego. Pismo skierowane ma zostać do Premiera Rządu, Ministra Aktywów Państwowych i Wojewody Wielkopolskiego, który jest przedstawicielem rządu w terenie.
– Warto również zaznaczyć, że tego rodzaju rządowe zwożenia do Ostrowa setek tysięcy ton węgla są zupełnie przeciwne do ambitnie wdrażanego w naszym mieście programu „odejścia miasta od węgla” i rozwoju innych źródeł ciepła i energii – mówi radni Marek Śliwiński. – W związku z powyższym proszę w imieniu mieszkańców i całego Klubu „Przyjazne Miasto” o lokalną interwencję na szczeblu odpowiednich instytucji rządowych.
Prezydent Ostrowa Beata Klimek również przyłączyła się do apelu, zaznaczając, że powstanie tego magazynu może rodzić określone skutki ekologiczne oraz problem dla przyszłych pokoleń.