Nie będzie osobnej segregacji popiołu
Wydzielenie popiołu podczas odbioru odpadów – taki plan mieli samorządowcy. Miało to nastąpić z początkiem maja. Okazuje się jednak, że nowe rozwiązanie nie opłaca się.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Jak już pisaliśmy, nowy regulamin odbioru śmieci na terenie gm. Rozdrażew ma wejść życie od początku marca. Stało się tak ze względu na wynik pierwszego z ogłoszonych przetargów. Swoją ofertę zaproponowała również tylko jedna firma, która za usługi zaproponowała kwotę dwukrotnie większą niż przewidywała gmina. W ostatnich tygodniach problem został rozwiązany. – Umowę na odbiór odpadów podpisaliśmy z firmą KOSZ – poinformował 19 lutego, Mariusz Dymarski (47 l.), wójt Rozdrażewa.
Jednym z punktów nowego regulaminu miała być osobna segregacja popiołu. – To się nie opłaca. Taka zmiana doprowadzi wręcz do wzrostu kosztów całego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów – stwierdził wójt. Podkreślił przy tym, że w Ostrowie popiół i tak byłby zmieszany z innymi odpadami. Tak poinformował go Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych, który zajmuje się składem i ostatecznym recyklingiem śmieci. Uchwałę w tej sprawie rada zatwierdziła podczas sesji 19 lutego.
W obliczu zmian związanych z popiołem radni zastanawiali się też nad częstotliwością odbioru odpadów biodegradoiwalnych. Według wymogów ustawy miałyby one być odbierane 2 razy w miesiącu od kwietnia do października, a w pozostałych miesiącach – raz. Zastanawiano się nawet, czy odbiór 2 razy w miesiącu mógł obowiązywać cały rok, jeśli rezygnuje się z osobnej segregacji popiołu.
Wśród mieszkańców przeprowadzono badania ankietowe. – Zdecydowana większość rozdrażewian opowiada się na pozostawieniem dotychczasowego odbioru raz w miesiącu przez cały czas – podsumował Mariusz Dymarski. Jak podkreślił, częsty odbiór – ich zdaniem – wpłynąłby na kwotę opłaty za śmieci.
Głos zabrali także radni. – Wszystko drożeje. W przypadku częstego odbioru stawki za śmieci ostatecznie mogą okazać się kolosalne. Nikt nie będzie przecież jeździł za darmo – obawia się Jan Maciejewski. Rozdrażew to w końcu wieś, gdzie nie produkuje się tak dużej ilości odpadów jak w mieście.
Biodegradoiwalnych śmieci będzie więcej, bo dojdzie i popiół. Radni stwierdzili jednak, że w sytuacji, gdy ktoś produkuje dużą ilość odpadów, może kupić dodatkowy pojemnik. – A gdyby tak wprowadzić opcjonalny drugo wywóz dla chętnych osób, które wtedy zapłaciłyby więcej? – zastanawiała się Joanna Wojciechowska.
Samorządowcy stwierdzili jednak, że taka możliwość nie wchodzi w grę i ostatecznie przyjęli pierwotnie planowaną wersję.