Dla „łapaczy deszczu”
Ostrów Wielkopolski uruchomi pilotażowy program dopłat dla mieszkańców, którzy zbierać i wykorzystywać będą wodę opadową. Na ten cel w ostrowskim budżecie zarezerwowanych zostało 70 tysięcy złotych.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Każdy „złapany” litr wody to mniejsze ryzyko podtopień, ale także suszy. To przede wszystkim zmniejszenie wykorzystywania wody pitnej. W okresie suszy niektóre gminy wprowadzają nawet ograniczenia w jej użyciu, np. do podlewania. Dzięki magazynowej deszczówce można łatwo zadbać o swój ogród.
– Przeciwdziałanie niekorzystnym skutkom klimatycznym powinno stosować się codziennością. To także rola samorządów, by wyznaczać w tej dziedzinie nowe trendy – namawiać i wspierać mieszkańców, by w swoich gospodarstwach domowych oszczędzali wodę i racjonalnie nią gospodarowali – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej prezydent zaproponowała zatem zabezpieczenie w ostrowskim budżecie 70 tys. zł na dotacje dla tych mieszkańców, którzy chcieliby wybudować systemy deszczowe służące zatrzymywaniu i późniejszemu wykorzystywaniu wód opadowych. – W przypadku bardzo dużego zainteresowania tym projektem chcemy kwotę przeznaczoną na dofinansowania zwiększyć. Jeszcze w maju pod obrady Rady Miejskiej trafi kompletny projekt, w którym określone zostaną zasady i warunki uzyskania bezzwrotnej dotacji. W czerwcu startujemy z pilotażowym programem dotacyjnym – wymienia Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta miasta.
Miejski projekt nie będzie skierowany wyłącznie do osób fizycznych. Skorzystać z niego będą mogły również współnoty mieszkaniowe, osoby prywatne i przedsiębiorcy. Wysokość dopłat poznamy już niebawem, po zakończeniu prac nad szczegółami programu. – Będzie ona uzależniona od rozbudowy infrastruktury, ale także od walorów ekologicznych związanych ze skutecznością gromadzenia i ponownego wykorzystywania wody – dodaje Mikołaj Kostka.
Dotacja udzielona będzie na wydatki związane z zakupem, wykonaniem i montażem elementów systemu deszczowego – jeśli wcześniej zadanie to nie zostało dofinansowane z innego bezzwrotnego źródła (zakaz podwójnego finansowania).