Zostało 3 chorych na koronawirusa
W poniedziałek, 25 maja wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oficjalnie poinformował o 2 kolejnych ozdrowieńcach z koronawirusa z gminy Milicz. W sumie z 12 zakażonych osób z naszego powiatu, chore są jeszcze tylko 3 osoby, wszystkie z gminy Milicz.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Powiat milickie jest jednym z najmniej dotkniętych koronawirusem powiatów na Dolnym Śląsku. W województwie dolnośląskim tylko powiat kamiennogórski zanotował mniej zakażeń. Na 12 przypadków potwierdzenia korona wirusa 9 osób w naszym powiecie już całkowicie wyzdrowiało.
Wolne od korona wirusa są gminy Cieszków i Krośnice. W gminie Milicz jest jeszcze 3 chorych ze zdiagnozowanym koronawirusem. Na szczęście żadna z tych osób nie ma objawów i wkrótce także powinny zostać uznane za ozdrowieńców.
Na dzień 26 maja już tylko 398 mieszkańców przebywa w obowiązkowej kwarantannie domowej. W ciągu tygodnia ta liczba zmalała o 32 osoby. Do tej pory milicki Sanepid zlecił 199 badania na obecność korona wirusa. Otrzymało już wszystkie wyniki, z czego 199 było ujemnych, 8 dodatnich i 1 niejezdnoznaczny. Sanepid obecnie nie oczekuje na żaden wynik.
W piątek, 22 maja odbyło się badanie przesiewowe pracowników Przedszkola Samorządowego w Miliczu, Publicznego Przedszkola w Cieszkowie i pedagogów nauczania początkowego ze Szkoły Podstawowej w Cieszkowie. W sumie zewnętrzna firma na zlecenie gmin Milicz i Cieszków przebadała 59 pracowników z przedszkola w Miliczu oraz 53 z przedszkola i szkoły w Cieszkowie. Wszystkie osoby badano przez pobór krwi, który odbywał się w namiocie przy szpitalu powiatowym w Miliczu. Na szczęście 112 przedszkolanek okazało się zdrowych i miało wyniki ujemne.
Decyzją władz gminy Krośnice badaniu nie zostali poddani pracownicy przedszkola w Krośnicach, gdzie uczęszcza tylko dwoje dzieci. Każda z gmin zapłaci sama za badanie pracowników przedszkola. Koszt 1 badania przy tak dużej ilości osób wyniósł 50 zł.
W sobotę, 23 maja siedem osób miało pobrane wymazy na obecność koronawirusa przez zatrudnioną przez powiat ratowniczkę medyczną. Wszystkie badania miały wynik ujemny i przebadane osoby wraz z członkami rodzin zostały zwolnione z kwarantanny.