• środa, 29 lipiec 2020 09:40
  •   1312

Piąta frakcja – bioodpady

Ostrowianie segregują
Ostrowianie segregują Ostrowianie segregują © archiwum

Nowe zasady gospodarowania odpadami obowiązują od lipca. Są nimi obowiązkowa segregacja oraz wprowadzenie piątek frakcji odpadów komunalnych – bioodpadów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jak mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego radzą sobie z tym wyzwaniem? – Jest naprawdę dobrze. Od 1 lipca brązowe kubły zapełniają się trawą, liśćmi oraz obierkami z owoców i warzyw. Już podczas pierwszych odbiorów można zauważyć ekologiczną świadomość mieszkańców – informuje Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

W przypadku zabudowy jednorodzinnej mieszkańcy mogą zdecydować o zagospodarowaniu bioodpadów we własnym zakresie, tzn. wyposażyć nieruchomość w przydomowy kompostownik i procesowi kompostowania poddać strumień powstających bioodpadów. Wówczas nie ma konieczności wyposażenia nieruchomości w pojemnik do zbiórki bioodpadów, a mieszkańcom docelowo będzie przysługiwać zwolnione z części opłaty za gospodarowanie odpadami.

– Niestety, nadal są pewne nieprawidłowości. Do brązowych pojemników często trafiają bioodpady, ale w woreczkach foliowych. Pamiętajmy, że przed wyrzuceniem takiego odpadu do kubła należy do wyjąć z rozładowanej się przez setki lat reklamówki. Efektem nieprawidłowego gospodarowania odpadami jest zanieczyszczenia danej frakcji, co wymusza dodatkową segregację, a nawet uniemożliwia recykling – dodaje Kostka.

Przypomnijmy, co można wrzucać do brązowego pojemnika. Są to (bez woreczków foliowych, reklamówek): trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych, pozostałości roślinne, obierki z owoców i warzyw, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie.

Do pojemnika nie wrzucamy: mięsa, kości, odchodów zwierząt, ziemi, kamieni, popiołu, gotowanych owoców i warzyw, zużytego oleju jadalnego, chusteczek i ręczników papierowych, naczyń jednorazowych, resztek „poobiadowych”, folii (reklamówek, worków).

Publikacja:
Nasz Rynek
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)