Pamiętaj! 21 listopada - wybory samorządowe
Dnia 21 listopada, wybierzecie Państwo człowieka, któremu możecie zaufać, będącego jednym z Was.
Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada, a druga tura (tylko bezpośrednie wybory na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) – 5 grudnia.
Lokale wyborcze będą - uwaga, zmiana! – otwarte w godz. 8:00-22:00.
W przeciwieństwie do wyborów prezydenckich i parlamentarnych możesz głosować tylko w miejscu swojego zamieszkania.
Miejsce stałego zamieszkania nie jest jednak równoznaczne z miejscem zameldowania. Jeśli więc np. mieszkasz i pracujesz w Warszawie, ale wciąż jesteś zameldowany i wciągnięty do spisu wyborców w rodzinnej miejscowości, możesz dopisać się do rejestru wyborców w gminie, w której rzeczywiście mieszkasz. Wystarczy, że złożysz – najpóźniej do 19.11.2010 – odpowiedni wniosek w urzędzie gminy. Pamiętaj, że wpis do rejestru będzie obowiązywać także w czasie następnych wyborów, np. parlamentarnych w 2011.
Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, a lokal w Twojej komisji wyborczej ma bariery architektoniczne, możesz do 16 listopada złożyć w urzędzie gminy, również przez upoważnioną osobę, wniosek o przeniesienie Cię do takiego lokalu, do którego będziesz mógł się dostać.
Osoby niepełnosprawne lub powyżej 75 roku życia mogą głosować przez pełnomocnika. Wniosek w tej sprawiemożesz złożyć w urzędzie gminy najpóźniej do 12 listopada.
JAK ODDAĆ WAŻNY GŁOS?
W lokalu dostaniesz cztery karty do głosowania w wyborach: do rady gminy, rady powiatu, sejmiku wojewódzkiego, na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Na każdej z kart do głosowania zawsze jest umieszczona zwięzła informacja o sposobie głosowania.
JAK GŁOSOWAĆ DO RADY GMINY?
W gminach do 20 tys. mieszkańców – stawiasz krzyżyk przy nazwiskach maksymalnie tylu kandydatów (ze wszystkich list), ilu radnych wybieranych jest w danym okręgu. Zwyciężają ci, na których głosowało najwięcej osób. W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców – możesz postawić tylko jeden krzyżyk przy jednym wybranym kandydacie. Oznacza to, że głosujesz na listę, z której on startuje, ale jednocześnie wskazujesz na niej osobę z pierwszeństwem do uzyskania mandatu.
JAK GŁOSOWAĆ DO RADY POWIATU?
Stawiasz krzyżyk przy nazwisku tylko jednego kandydata – oznacza to, że oddajesz głos na listę, z której startuje, ale równocześnie przyznajesz mu pierwszeństwo w uzyskaniu mandatu.
JAK GŁOSOWAĆ DO SEJMIKU WOJEWÓDZKIEGO?
Stawiasz krzyżyk przy nazwisku tylko jednego kandydata – oznacza to, że oddajesz głos na listę, z której startuje, ale równocześnie przyznajesz mu pierwszeństwo w uzyskaniu mandatu.
JAK GŁOSOWAĆ W WYBORACH BEZPOŚREDNICH NA WÓJTA (BURMISRZA, PREZYDENTA MIASTA)?
Stawiasz krzyżyk tylko przy jednym nazwisku. Jeśli jakiś kandydat otrzyma więcej niż połowę ważnych głosów, oznacza to, że zwyciężył już w I turze. Jeśli nie – 5 grudnia 2010 w Twojej gminie odbędzie się II tura, do której przejdą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.
PAMIĘTAJ!
Żeby Twój głos był ważny, musisz postawić w kratce obok nazwiska znak „X”. Jeśli się pomylisz, nie dostaniesz nowej karty do głosowania.