Andrzejki
Przypadają na noc z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja. Tradycja ta ma pogańskie korzenie, ale badacze nie są do końca zgodni, skąd się wywodzi.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Jedni sięgają po greckie korzenie przypominając, że Andrzej po grecku to Andreas (andros-mężczyzna, aner-mąż), inni podkreślają, że takie Celtowie i germańskie ludy czciły w tym czasie Freyra, który był bogiem płodności i urodzaju. Wieczór andrzejkowy także dla chrześcijan jest znakomitą okazją do świętowania, bo to ostatni czas na zabawę przed rozpoczęciem adwentu.
TERAZ RAZEM
Nawiązując do zwyczajów przodków, wszyscy tej nocy chętnie zaglądamy w przyszłość. Niegdyś traktowano wróżby bardzo poważnie i wykonywano w odosobnieniu. Dziś bawimy się wspólnie, lejąc wosk, układając karty, rzucając za siebie skórki od jabłka, czy ustawiając buty jeden za drugim… Większość z tradycyjnych wróżb wiąże się z przewidywaniem zamążpójścia panien. Panowie podobne ceremonie odprawiali dla siebie w katarzynki (noc z 24 na 25.11).
TYSIĄC LAT TRADYCJI
Pierwsze wzmianki kronikarzy o obchodach andrzejek w Europie pojawiły się około XI wieku. Do Polski zwyczaj ten dotarł w XVI w. Co ciekawe, w Szkocji, dzień św. Andrzeja (30.11) obchodzony jest hucznie jako święto bankowe, kiedy to można jeść i pić do syta.