JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 873.
  • czwartek, 07 luty 2013 10:29

6 najczęstszych błędów w kupowaniu domu

6 najczęstszych błędów w kupowaniu domu

Kupujc dom często chcemy, by był jeden na całe życie. Inwestycja w nieruchomość pochłania duże sumy pieniędzy, dlatego należy podejść do tego tematu bardzo poważnie. Kupując dom zarówno zainteresowani, jak i agenci nieruchomości popełniają wiele błędów, które mogą wiele kosztować. Oto sześć najczęściej popełnianych błędów, których radzimy się wystrzegać, by kupić dom swoich marzeń na całe życie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

 

 

1. Brak sprawdzenia zdolności kredytowej
Formalność ta pozwoli zaoszczędzić godziny poszukiwań nieruchomości w złej cenie lub co gorsza zakup, a po czasie wiadomość o braku możliwości kredytowania. Zbadanie zdolności kredytowej pomoże zawęzić kryteria poszukiwań oraz co ważniejsze zasugeruje agentowi nieruchomości górną granicę negocjowania ceny oferty oraz argument łagodzący obawy sprzedającego przed sposobem finansowania, jakim jest kredyt. Ten aspekt jest szczególnie ważny w chęci zakupu okazyjnych ofert z rynku.

 

2. Brak negocjowania warunków kredytu
Podobnie jak ceny nieruchomości są do negocjacji, tak również można negocjować z bankiem warunki kredytu. Banki tylko czekają, aby Ci pomóc, zwłaszcza jeśli masz wysoką zdolność kredytową oraz jeśli korzystasz z innych usług jak np. konto czy też lokata. Stawki oprocentowania kredytu powinny być traktowane jako punkt wyjścia.
Zapytaj także o inne koszty związane z kredytem –ubezpieczenie, opłaty, kary, możliwości płatności itp. Jeśli poświęcisz trochę czasu na analizę warunków kredytów w poszczególnych bankach, możesz zaoszczędzić kilka tysięcy złotych oraz wybrać kredyt o najbardziej atrakcyjnych warunkach.

 

3. Brak przeglądu technicznego
Nikt nie chce kupić nieruchomości i dowiedzieć się później o jej jawnych lub ukrytych wadach. Upewnij się co do stanu technicznego kupowanej nieruchomości. Jeżeli kontrola techniczna wykryje braki, możesz negocjować cenę zakupu na pokrycie niezbędnych napraw lub zobowiązać właściciela do dokonania naprawy przed transakcją sprzedaży. Należy rozważyć także możliwość obecności agenta nieruchomości podczas kontroli technicznej jako organu doradczego.

 

4. Brak chęci korzystania z usług agenta nieruchomości
Agent pomoże dokonać zakupu nieruchomości minimalizując ilość problemów natury formalnej. Dzięki jego pomocy masz również pewność, że cena za jaką kupujesz nieruchomość jest ceną rynkową. Agent oferuje także fachowe doradztwo w zakresie oglądania nieruchomości, negocjowania ceny czy też warunków zamknięcia transakcji.

 

5. Zakup nowej nieruchomości przed sprzedażą swojej
Jeśli cena nieruchomości odgrywa kluczową rolę, należy zawsze w pierwszej kolejności sprzedać swoją obecną nieruchomość przed kupnem nowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ dopiero wówczas ma się ogląd, jaką kwotą należy dysponować w celu dokonania zakupu nowej nieruchomości. Sprzedaż własnej nieruchomości w pierwszej kolejności sprawia, że spełniasz kilka warunków, które czynią Twoją ofertę bardziej atrakcyjną dla sprzedającego, ponieważ często sprzedający wymagają większej zaliczki lub zadatku jako zabezpieczenie ich przed wycofaniem oferty z rynku. Inną zaletą jest fakt, że jeśli znajdziesz atrakcyjną nieruchomość, to są spore szanse, że inni kupujący też ją znaleźli i możesz być narażony na jej stratę, jeśli nie będziesz miał możliwości złożenia ostatecznej oferty .

 

6. Brak wiedzy o pełnych kosztach zakupu nieruchomości
Poznaj wszelkie koszty związane z zakupem nieruchomości. Weź pod uwagę między innymi: opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości. Należy liczyć się również z kosztami remontu czy też wyposażenia domu.

 

Publikacja:
opublikowano w Nieruchomości
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.