• poniedziałek, 11 luty 2013 10:45

Pierwsze "cztery kąty" po trzydziestce

Pierwsze "cztery kąty" po trzydziestce

O swoim pierwszym mieszkaniu zaczynamy myśleć już bardzo wcześnie. Badania wskazują, że już w wieku 21-25 lat poważnie myślimy o kupnie własnych „czterech kątów”. Zanim to jednak nastąpi, mija kilka lat, bo przeszkód ku zakupowi własnego M jest bardzo dużo.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to


Statystyki wskazują, że Polacy decydują się opuścić rodzinne gniazdko i zamieszkać we własnym lokum dopiero po trzydziestym roku życia. Jest to 1/3 grupy, ale aż 64 proc. to klienci młodsi. Skąd biorą się akurat takie statystyki?


Zwlekanie z kupnem własnego mieszkania uwarunkowanie jest kilkoma czynnikami. Największym problemem jest bez wątpienia kwestia finansowa. Większość młodych ludzi zatrudnionych jest na umowę o dzieło lub zlecenie, a taka sytuacja blokuje dostęp do kredytu bankowego na własne lokum. Większość banków udzielając pożyczek wymaga także, by klient posiadał odpowiedni wkład własny, zatem posiadane oszczędności także muszą być wyższe niż te trzymane zaledwie „w skarpecie”.

 


Decyzja o opuszczeniu rodzinnego domu nie tylko związana jest z finansami. Młodzi ludzie,  szczególnie single, wahają się z kupnem domu do momentu, kiedy nie znajdą partnera i nie założą rodziny. Przeprowadzka jest traktowana w tym przypadku jako ostateczność, a życie w domu rodzinnym jest komfortowe.


Kolejne dane pokazują, że 38 proc. ankietowanych, którzy stale myślą o przejściu „na swoje” to ludzie w wieku 26-30 lat. W tym zakresie wiekowym zazwyczaj rozpoczyna się pracę zawodową, zakłada rodzinę, a zatem planuje kupno mieszkania. Zanim to jednak nastąpi mija kilka lat na wcześniej wspomniane pozyskanie kredytu i oszczędności. Uwarunkowane jest to także faktem, że większość młodych ludzi, którzy kilka lat mieszkają poza domem w trakcie studiów, postanawia ulokować się na stałe poza domem. Po wielu latach samodzielnego życia ludzie przyzwyczajają się do komfortu, jaki daje posiadanie własnych „czterech ścian”.


Zdarza się, że klucze do własnych mieszkań mają już ankietowani w wieku 21-25 lat. To zaledwie 4 proc. z sondażowej grupy. Młodzi ludzie często własne mieszkania otrzymują od rodziców lub innych członków rodziny idąc na studia.


Jakie inne kwestie wpływają według Was na zwlekanie z kupnem własnego mieszkania? Jaki jest najlepszy czas, by przejść „na swoje”? Czekamy na Wasze opinie.

 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22-29 stycznia na grupie 1677 osób poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w portalu nieruchomości domy.pl.

 

Publikacja:
Łukasz Cichy
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)