Nie segregujesz śmieci? Odpowie za to zarządca spółdzielni
Nowa polityka śmieciowa w Ostrowie zakłada podwyżkę cen za wywóz i segregację odpadów. Radni burzliwie dyskutowali o wprowadzonych zmianach. Choć konsensus został osiągnięty, na tym sprawa się nie zakończy. Kolejne nowe zasady zostaną wprowadzone w całym kraju, a dotyczyć będą odpowiedzialności zbiorowej we wspólnotach mieszkaniowej za nieprzestrzeganie przepisów o segregacji odpadów.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Rewolucja śmieciowa od lipca 2013 roku nastąpi we wszystkich gminach. To własnie jednostki terytorialne staną się właścicielami odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Radni gmin w przetargach wyłonią firmy odpowiedzialne za odbiór i wywóz śmieci na składowiska. Realizacja zadania będzie finansowana z opłat pobieranych od mieszkańców.
Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2012 r., poz. 391 ze zm.) zakłada, że odpowiedzialnością za opłacanie wywozu śmieci jest obciążony właściciel nieruchomości (wspólnoty mieszkaniowej lub kamienicy). W przypadku domów jednorodzinnych nie ma wątpliwości, bo odbiór śmieci opłaca właściciel budynku, w przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych sprawa jest skomplikowana. Trwają dyskusje w określeniu kogo traktować jako właściciela budynku. Ministerstwo Środowiska z interpretacją przepisów nie ma problemu i od lipca 2013 roku to zarząd spółdzielni będzie rozliczać się z firmą wywozową.
Zastrzeżenia budzi realizacja przepisów dotyczących segregacji odpadów. To kwestia ważna dla mieszkańców gmin, bo jeśli ktoś zdeklaruje selektywne zbieranie odpadów, otrzyma przywilej niższej opłaty. Problem pojawi się w momencie, gdy ktoś zdeklaruje segregację, a nie wywiąże się z zadania. Takie osoby zapłacą karę oraz odsetki od ustawowej kwoty za okres, w którym naruszyli przepisy. Jako że nowe zasady obciążają finansowo gminy, kary i obowiązek spłaty odsetek spadnie na zarządcę nieruchomości. Gminy będą karać nie poszczególne osoby prywatne, ale całe spółdzielnie i wspólnoty. Kary mogą dotknąć przede wszystkim mieszkańców bloków, gdzie trudno pilnować, by wszyscy egzekwowali przepisy. Spółdzielnie lub wspólnoty, które zgłoszą w gminie, że będą segregować odpady, muszą być czujne w stosunku do mieszkańców i powinny wprowadzać system egzekwowania deklaracji.
Zmiany w ustawie śmieciowej w Ostrowie Wlkp. wprowadzane były w burzliwej i dyskusyjnej atmosferze, a nowe przepisy wróżą kolejne niedopowiedzenia, tym razem jednak nie wśród radnych, a raczej na linii mieszkańcy-zarządcy nieruchomości. Ustawodawcy przestrzegają przed konsekwencjami i apelują o dyscyplinę. Motto nowej ustawy śmieciowej: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.