• środa, 13 luty 2013 08:43

Kamienice pełne elegancji, stylu i tradycji

Kamienice pełne elegancji, stylu i tradycji

Eleganckie, stylowe, z tradycją. Takie są niemalże wszystkie kamienice w Polsce. Najładniejsze są te w centrum miasta, otaczające rynki miast. Ceny mieszkań w kamienicach od wielu lat utrzymują się na wysokim poziomie. Mieszkanie w kamienicy coraz częściej staje się luksusem.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to


Architektura kamienic często nawiązuje do tradycji przedwojennej. Choć w XX wieku większość polskich kamienic została zrujnowana, w trakcie odbudowy zachowano wyznaczniki przedwojennego stylu dodając nuty nowoczesności dzięki dostępnym dziś materiałom budowlanym. W ten sposób odrodziło się mnóstwo stylowych, eleganckich kamienic. Warto spojrzeć chociażby na ostrowski rynek. Ratusz otaczają kolorowe, eleganckie kamienice. Choć standard mieszkań w obiektach do najwyższych nie należy, same budynki z zewnątrz prezentują się doskonale. Aktualnie na ostrowskim rynku wszystkie kamienice są odrestaurowane, posiadają nową elewację przy zachowaniu oryginalnych elementów dekoracyjnych. Zeszłoroczny konkurs organizowany przez Prezydenta Miasta W granicach stylu wzmożył jeszcze bardziej starania właścicieli obiektów o estetykę kamienic (nie tylko na rynku).

Co sprawia, że ceny mieszkań w kamienicach są jednymi z najdroższych? Przede wszystkim lokalizacja. Większość kamienic usytuowana jest właśnie w sercach miast, na wspomnianych rynkach lub tzw. „starówkach”. Mieszkania w kamienicach posiadają nietypowy metraż.  Większość po wojnie była dzielona na kilka mniejszych. W kamienicach przedwojennych, które w całości ocalały mieszkania mają średnio 100 m kw. powierzchni i 4 m wysokości. Atutem przedwojennych mieszkań są spiżarnie i garderoby. Wiele mieszkań w kamienicach posiada wyodrębnione pomieszczenia połączone z sypialniami i kuchniami. Często adaptuje się je w innych celach (np. jako łazienki), mając dzięki temu więcej pomieszczeń i przestrzeni użytkowej. W tzw. „lepszych dzielnicach” dużych miast, w unikatowych kamienicach możemy spotkać nietypowe wykończenia m.in. rzeźbione bramy, żeliwne balustrady, poręczne na schodach czy zdobione frontony.


Mieszkania w kamienicach mają kilka wad. Jako najczęstszą wymienia się toalety wspólne, czyli usytuowane na piętrach, które dzielą dwa lub trzy mieszkania. Taki dyskomfort spotyka się w kamienicach powojennych, remontowanych w okresie PRL-u. Kamienice, które nie są systematycznie modernizowane posiadają braki w elewacji, stare instalacje wodociągowe lub elektryczne, zdarzają się także usterki w szczelności budynku (najczęściej w ramach okien).

Zadbane, odnowione kamienice są kąskiem dla koneserów niecodziennego luksusu i prestiżu mieszkania. Wraca moda na mieszkania w kamienicach, które przy dzisiejszej rozwiniętej architekturze mogą stać się iście królewskim lokalem. W największych miastach Polski ceny mieszkań w kamienicach sięgają  kwot kilku tysięcy za m kw. W Warszawie średnia cena mieszkania w przedwojennej kamienicy w centrum miasta to 9 tys. zł za m kw., w Krakowie – 7,7 tys. zł za m kw., we Wrocławiu to koszt ok. 6 tys. zł za m kw., a w Gdańsku już od 5,7 tys. zł za m kw. Spośród wymienionych miast najmniej kamienic w ofercie rynku wtórnego jest w Warszawie i w Poznaniu, bo około 12 proc. wszystkich jest na sprzedaż. Za najładniejsze i najoryginalniejsze kamienice w Polsce od lat uznaje się obiekty wokół Ratusza w Zamościu.

 

Ile powinniśmy posiadać gotówki, by kupić mieszkanie w jednej z kamienic na terenie Ostrowa Wielkopolskiego? Ceny jak zwykle są zróżnicowane, bo zależą od lokalizacji budynku, standardu mieszkania, wyposażenia i stanu technicznego lokalu. Ceny mieszkań w kamienicach na ostrowskim rynku nieruchomości wahają się między ....... zł za m kw. lokum.


Według analiz na polskim rynku nieruchomości zakupem mieszkania w kamienicy zainteresowanych jest około 35 proc. potencjalnych nabywców, podczas gdy lokali w „betonowych płytach” poszukuje 27 proc. zainteresowanych. Zaczynając poszukiwania swoich czterech kątów Polacy najpierw przeszukują oferty mieszkań w kamienicach, dopiero później inne propozycje. Szukając mieszkania warto zwrócić uwagę na lokale w kamienicach. Mimo wyższych cen niż mieszkania w blokach, kamienice posiadają wiele udogodnień, a dokładnie przeszukując rynek wtórny można trafić na wyjątkowe okazje.

 

foto:Urząd Miejski/Marek Ryś

Publikacja:
Łukasz Cichy
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.