• czwartek, 14 kwiecień 2011 15:43

Dyskusja z gwarą wielkopolską



W poniedziałek, 11 kwietnia w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera, odbyły się warsztaty z gwary wielkopolskiej dla dorosłych, które są organizowane w ramach projektu „Ryczka, tytka i wymborek, czyli krotoszyńskie spotkania gwarowe”.

Spotkanie prowadzone przez Jana Rosika – autora felietonów gwarowych. Dyskutowano na temat słownictwa gwarowego. Jan Rosik przeczytał swoje teksty, które publikowane są w „Rzeczy Krotoszyńskiej”. Twórczość swoją zaprezentowali również przybyli uczestnicy organizowanych warsztatów gwary wielkopolskiej, jak np. Monika Klaus z Krotoszyna, przeczytała tekst „Wyćpiuł mnie” oraz Bolesława Mielicka z Biadek, recytując swój wiersz „Jak to pierwej na wsi bywało”

Kolejne warsztaty z gwary wielkopolskiej zaplanowano na 26 kwietnia (godz. 17.00). Krotoszyńska Bibliotek Publiczna im. Arkadego Fiedlera zaprasza wszystkich którzy chcą poznać słownictwo gwarowe i włączyć się do realizowanego projektu.

Gwara Wielkopolska lub Poznańska, charaktyrystyczna gwara w języku polskim występująca w zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej i dolnej Warty. Nie jest tak popularna jak gwara śląska, ale także posiada zapożyczenia z języka niemieckiego. Gwara jest widoczna szczególnie u starszych pokoleń.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)