Przychodzi facet do lekarza
Tak to już jest, że niektóre choroby częściej dopadają panie, a inne wybierają panów. Trzeba więc siebie obserwować i nie udawać twardziela, gdy coś odbiega od normy.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Profilaktyka to najlepszy sposób, by cieszyć się dobrym samopoczuciem. Dlatego nie odkładaj wizyty u specjalisty w nieskończoność, działaj od razu.
DUSZNOŚĆ I BÓLE W KLATCE PIERSIOWEJ
To może wskazywać na choroby serca. A ponieważ są one odpowiedzialne za 43 proc. zgonów wśród mężczyzn po 40. roku życia, nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów. Typowy zawał serca to nagły, kłujący ból odczuwany w środowej części klatki piersiowej, za mostkiem, który utrzymuje się powyżej dwudziestu minut, niezależnie od tego, czy chory, niezależnie od tego, czy chory wykonuje jakiś wysiłek fizyczny, czy pozostaje w stanie spoczynku. Ale nie tylko zawał chyba na panów. Również niebezpieczna jest miażdżyca i inne choroby układu krążenia. Dlatego mężczyźni, którzy obawiają się takich problemów, powinni zrobić odpowiednie badania.
WAŻNA PROFILAKTYKA:
- badanie EKG – podstawowe źródło informacji o stanie serca. Może je wykonać internista – raz do roku nie zaszkodzi.
- liipogram – czyli stężenie we krwi poziomu cholesterolu – dobrego (HDL) i złego (LDL) oraz poziomu trójglicerydów. Po 40. roku życia trzeba badać cholersterol co 3 lata, a po 50. Idealnie byłoby co roku.
- regularny pomiar ciśnienia tętniczego – zbyt wysokie, czyli wartości 10/90 mmHg i powyżej, zwiększa ryzyko zawału serca i udar mózgu. Trzeba je regularnie badać – przynajmniej dwa razy w roku.
UPORCZYWY, NAWRACAJĄCY KASZEL
Jeśli jesteś nałogowym lub biernym palaczem, nie lekceważ kaszlu, który trwa ponad kilka tygodni. To może wskazywać na poważniejsze problemy układu oddechowego.
To trzeba robić: Zacznij od wizyt u lekarza rodzinnego, który skieruje Cię na dalsze badania, np. spirometrię.