Zdrowy koci uśmiech
Nasze koty, podobnie jak i psy, wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji jamy ustnej. Ponad dwie trzecie czworonogów w wieku powyżej dwóch lat ma kłopoty z zębami.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Wraz z wiekiem odsetek zwierząt z objawami chorób przyzębia niestety rośnie. Mamy do dyspozycji wiele metod leczenia, ale w profilaktyce najważniejsza z nich jest kontrola nad płytką nazębną.
JAK POWSTAJE PŁYTKA
Nawet po profesjonalnym zabiegu na powierzchni świeżo oczyszczonych zębów zaczyna gromadzić się bakteryjna płytka nazębna. Do niej dołączają resztki pokarmowe, złuszczone komórki nabłonka i drobnoustroje, tworząc osad nazębny. Po dwóch dniach zaczyna się on mineralizować i tak powstaje kamień nazębny. Może on mechanicznie drażnić błonę śluzową, powodują jej owrzodzenia. Tworzy się też środowisko sprzyjające rozwojowi patogenów, które produkują toksyny wywołujące zapalenie dziąseł, a w konsekwencji zapalenia przyzębia.
CODZIENNA PIELĘGNACJA
Musimy powstrzymać narastanie płytki nazębnej. Do najbardziej oczywistych działań należy codziennie szczotkowanie zębów. Bardzo ważne jest też sucha dieta, z uwzględnieniem diet stomatologicznych. Wiąż poszukuje się również efektywnych środków i metod zapalenia chorobom przyzębia, które będą jak najmniej inwazyjne dla pupila i angażujące dla właściciela. Należy do nich suplementacja preparatem zawierającym wyciąg z wodorostów Ascophyllum Nodosum. Hamuje on powstawanie kamienia nazębnego, poprawia ogólny stan zdrowia jawy ustnej, a także jej zapach. Jest też wygodny w podawaniu: wystarczy wysypać do kociej miski i wymieszać z pożywieniem, a zwierzak zje go z ochotą.