• poniedziałek, 17 październik 2016 08:18
  •   373

Powstanie SOR dla dzieci

Powstanie SOR dla dzieci
Powstanie SOR dla dzieci © archiwum

Pierwszy Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Dzieci i Młodzieży powstanie w ostrowskim szpitalu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na tę inwestycję wycenianą na około 5,5 miliona złotych szpital pozyskał środki zewnętrze.
– Projekt na rozbudowę przygotowany został na początku tego roku – mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski. – Z pewnością jest to oddział potrzebny i jego najważniejszą zaletą jest to, że wpływie jeszcze lepiej na funkcjonowanie ostrowskiego szpitala. Ważna informacją jest dla mnie fakt, że aż 85 proc. środków na realizację tego zadania pozyskano z zewnątrz. Kwota dofinansowania wynosi 3,4 miliona złotych i w całości zostanie wykorzystana przez szpital.

Wniosek przygotowany został przez ostrowski szpital i co ważne pokonał on wiele placówek rywalizując z największymi specjalistycznymi palcówkami z całego kraju.
– Pozyskanie środków to duży sukces naszego szpitala tym bardziej, że o dofinansowanie ubiegały się renomowane szpitale całej Polski. Pozyskana przez nas kwota prawie 3,5 mln zł jest maksymalną wielkością dofinansowania jaką w ramach konkursu przewidziało Ministerstwo Zdrowia i mógł otrzymać dany szpital – powiedziała Joanna Pawlaczyk, koordynator projektu z ramienia ostrowskiego szpitala.
Otrzymane dofinansowanie pozwoli na rozbudowę SOR, utworzenie miejsc wstępnej intensywnej terapii oraz zakup niezbędnego sprzętu i aparatury medycznej.
– Będziemy mogli gruntownie rozbudować SOR, rozszerzyć tzw. obszar obserwacyjny – mówi Dariusz Bierła, dyrektor szpitala. – Wydzielona zostanie część dla dzieci i młodzieży stworzony de facto SOR dziecięcy. Jest to pierwszy projekt w południowej Wielkopolsce, gdzie dzieci będące w stanie zagrożenia życia i zdrowia będą miały swój oddział ratunkowy.

Pełniący obowiązki zastępcy kierownika SOR-u w ostrowskim szpitalu Adam Stangret podkreśla, że inwestycja powinna przyczynić się do poprawy obsługi pacjentów. A tych dziennie trafia na SOR średnio około 100 osób, a liczba 150 nie jest także rzadkością.
– Komfort obsługi pacjenta zmieni się na pewno – twierdzi Adam Stangret. – Obecna sala obserwacyjna dysponuje de facto czterema łózkami i z cała pewnością jest to za mało. Nagminne są dostawki, bo pacjentów jest coraz więcej, a obszaru dedykowanego tylko dzieciom czy młodzieży nie ma w ogóle.

Przetarg na budowę nowego dwupoziomowego skrzydła, w którym znajdzie miejsce nowy SOR, a niżej pomieszczenie socjalno -gospodarcze powinien został ogłoszony jeszcze w tym roku. To trzecia po rozbudowie neonatologii i budowie nowego skrzydła duża inwestycja rozpoczęta w ostrowskim szpitalu w 2016 roku, w roku jubileuszu 50-lecia istnienia placówki.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.