• Krotoszyn
  • wtorek, 10 lipiec 2018 09:22
  • 69 zdjęć
  •   928

Rajd pod Ziemi Krotoszyńskiej – etap drugi

Rajd pod Ziemi Krotoszyńskiej – etap drugi
Rajd pod Ziemi Krotoszyńskiej – etap drugi © Sebastian Kalak

Za nami drugi etap Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz 20-lecia powiatu krotoszyńskiego. Tym  razem trasa wiodła z Dzielic do Koźmina Wlkp. Na tsracie pojawiło się około 100 kilometrów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Inicjatorką rajdu jest radna powiatowa Irena Rękosiewicz. Z kolei organizatorem trzech etapów są Starostwo Powiatowe oraz urzędy miejskie w Krotoszynie, Kobylinie, Sulmierzycach i Zdunach, UMiG w Koźminie Wielkopolskim oraz Urząd Gminy w Rozdrażewie i Klub Turystyki Rowerowej „PELETON”.

Przedsięwzięcie ma na celu uhonorowanie bohaterów poległych za ojczyznę poprzez złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci, upamiętnienie powstania samorządu powiatowego poprzez prezentowanie wspólnego dorobku okolicznych gmin, ukazanie piękna Ziemi Krotoszyńskiej, propagowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia i turystyki rowerowej, jak również integrację samorządów z mieszkańcami całego powiatu.

W rajdzie udział wzięło około 100 osób, a pośród nich m.in. Leszek Kulka – przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Dymarski – wójt Rozdrażewa, Tomasz Lesiński – burmistrz Kobylina, Jarosław Ratajczak – wiceburmistrz Koźmina Wlkp., a także radni, pracownicy urzędów czy jednostek podległych samorządom.

Historię i rozwój Rozdrażewa przybliżył wszystkim Mariusz Dymarski. W szkole w Dzielicach można było zobaczyć, jak dzieci uczyły się 100 lat temu. W klasie uczestnicy rajdu zobaczyli uczniów w strojach z tamtej epoki, którzy siedzieli w ławkach i pisali piórami ze stalówką, maczając je w atramencie z kałamarza.

Potem grupa ruszyła w stronę Rozdrażewa. Zatrzymano się w masztalarni prowadzonej przez panie z rozdrażewskiego stowarzyszenia. W stylowo urządzonej sali uczestnicy rajdu uraczyli się kawą i ciastem. Następnie na rozdrażewskim cmentarzu złożono kwiaty  w celu uczczenia tych, którzy walczyli o niepodległość.

Kolejnymi punktami na trasie były miejscowości Trzemeszno, Grębów, Tatary i na koniec Koźmin Wlkp. W progu koźmińskiego zamku gości powitał wiceburmistrz Jarosław Ratajczak, przekazując bardzo interesujące informacje o Koźminie Wielkopolskim. O zagadnienia historyczne uzupełnił je Piotr Osuch, radny powiatu.

Następnie uczestnicy udali się do nowoczesnej biblioteki oraz do Zakładu Aktywności Zawodowej, a pod tablicą pamiątkową przy koźmińskim zamku złożono symboliczne kwiaty. W zamku na wszystkich czekała pyszna grochówka.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)