• Milicz
  • poniedziałek, 27 sierpień 2018 10:37
  •   1073

Do urn wyborczych pójdziemy 21 października

Do urn wyborczych pójdziemy 21 października
Do urn wyborczych pójdziemy 21 października © archiwum

21 października odbędą się w Polsce wybory samorządowe. W naszym powiecie wybierać będziemy burmistrza gminy Milicz, wójtów gmin Krośnice i Cieszków, a także radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W gminie Milicz wybrany zostanie burmistrz oraz 21 radnych Rady Miejskiej, w gminach Krośnice i Cieszków wybrani zostaną wójtowie oraz po 15 radnych Rad Gmin, a w powiecie milickim wybranych zostanie 15 radnych Rady Powiatu. Mieszkańcy powiatu milickiego wybiorą też 8 radnych wojewódzkich na 36 mandatów w sejmiku dolnośląskim, wraz z mieszkańcami powiatów: górowskiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego.

Wraz z ogłoszeniem przez premiera terminu tegorocznych wyborów samorządowych, wyznaczonego na 21 października, wszedł w życie kalendarz wyborczy, wskazujący termin poszczególnych działań związanych z wyborami. I tak, do najbliższego poniedziałku 27 sierpnia utworzone komitety wyborcze mają czas na zarejestrowanie się w Państwowej Komisji Wyborczej lub u właściwego komisarza wyborczego. Z kolei 6 września mija termin zgłaszania komisarzowi wyborczemu kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, które to komisje zostaną powołane przez komisarza wyborczego do 11 września.

Kandydatów na radnych wszystkich szczebli samorządowych poznamy najpóźniej 16 września, kiedy to mija termin ich zgłaszania komisjom wyborczym. Natomiast termin zgłaszania kandydatów an wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta mija 26 września.

Wraz z ogłoszeniem terminu wyborów samorządowych rozpoczęła się oficjalna kampania, która potrwa do piątku, 19 października do północy. Później rozpocznie się cisza wyborcza, która zakończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych w niedzielę, 21 października o godz. 21:00. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada, czyli 2 tygodnie później.

Tegoroczne wybory samorządowe odbędą się według znowelizowanego w styczniu tego roku Kodeksu wyborczego, który wprowadza szereg zmian. Jedną z najważniejszych jest to, że kadencja wybranych włodarzy gmin i miast oraz radnych wszystkich szczebli samorządowych trwać będzie 5 lat, a nie jak do tej pory 4 lata. Ponadto wybrani wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mogli sprawować swój urząd tylko przez 2 kadencje, czyli maksymalnie 10 lat, a nie jak do tej pory bezterminowo.

Inna ważna zmiana dotyczy łącznie kandydowania przez jedną osobę na różne funkcje. Kandydat na wójta, burmistrza czy prezydent miasta może jednocześnie kandydować tylko na radnego tej gminy czy miasta, w której ubiega się o fotel włodarza, przy czym musi być w takim przypadku mieszkańcem tej gminy czy miasta. Nie będzie mógł natomiast kandydować jednocześnie na radnego pozostałych szczebli samorządowych – powiatowych i wojewódzkich.

Było to jeszcze możliwe w ubiegłych wyborach samorządowych w 2014 r., z czego skorzystali między innymi ówcześni kandydaci na burmistrza gminy Milicz – Piotr Lech, Paweł Wybierała, Dorota Dolmer czy Janusz Łabuda, startujący jednocześnie do Rady Powiatu Milickiego, a także Mirosław Drobina, który równolegle startował w wyborach na wójta gminy Krośnice i na radnego powiatowego, jak również Ignacy Miecznikowski ubiegający się jednocześnie o reelekcję na fotel wójta gminy Cieszków i mandat radnego powiatowego. Kandydat na wójta, burmistrz czy prezydenta miasta nie będzie mógł też startować na radnego w innej gminie.

Zmiany w Kodeksie wyborczym dotyczą też sposobu przeprowadzenia tegorocznych wyborów samorządowych. Wprowadzono nową funkcję – urzędnika wyborczego, jednego na każdą gminę, który ma nadzorować i koordynować działania danej gminy związane z organizacją wyborów samorządowych. Urzędnicy w wyborczy powoływani są przez komisarza wyborczego spośród kandydatów, którzy zgłosili swój akces. W gminie Milicz urzędnikiem wyborczym został Michał Kwiatkowski, mieszkaniec Wrocławia. W gminie Krośnice na urzędnika wyborczego wybrano Dariusza Moczulskiego, sekretarza gminy Milicz. W gminie Cieszów urzędnikiem wyborczym został Adam Głowiński, sekretarz gminy Krośnice. Natomiast sekretarz gminy Cieszków Władysław Szydełko został urzędnikiem wyborczym w gminie żmigród. Za swoją pracę urzędnicy wyborczy otrzymują wynagrodzenie wynoszące wynoszące 4 473,55 zł, lecz wyłącznie przy założeniu, że będą wykonywać swoje zadania w pełnym miesięcznym wymiarze czasu.

Kolejną zmianą jest utworzenie dwóch obwodowych komisji wyborczych, zamiast dotychczasowej jednej, która najpierw przeprowadzała głosowanie, a następnie podliczała oddane głosy. Obecnie utworzona będzie obwodowa komisji wyborcza oraz obwodowa komisja wyborcza ds. ustalania wyników wyborów w obwodzie.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)