• niedziela, 25 listopad 2012 14:17
  •   708

Obcokrajowcy w Krotoszynie

Obcokrajowcy w Krotoszynie
Obcokrajowcy w Krotoszynie © © Sebastian Kalak

W minionym tygodniu gościła w Krotoszynie grupa obcokrajowców z Francji, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Podczas pobytu w Krotoszynie byli oni w zakładach JOTKEL i MAHLE oraz spotkali się z przedstawicielami Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Wszystko odbyło się w ramach projektu Comenius. Większość zajęć odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie.

Grupa gościła w Krotoszynie od środy 21 listopada do niedzieli 25 listopada. Przybyli oni w środę z lotnisk z Poznania i Wrocławia. Czwartkowy poranek spędzili oni na polskich lekcjach. W południe odbyło się spotkanie z przedstawicielami Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta i Powiatowego Urzędu Pracy oraz obcokrajowcami, którzy mieszkają na stałe w Polsce. - Mieszkam w Polsce 15 lat. Mam w Ostrowie pizzerie. Szybko nauczyłem się języka polskiego, bo byłem pod wrażeniem sympatii tego narodu - mówił na spotkaniu Włoch mieszkający w Polsce. - Nasz naród wspomina Waszego papieża, jest pod wrażeniem Waszej głębokiej wiary, więc postanowiłem zostać tutaj i dzielić ciężkie życie jakie macie w Polsce. Naszym mottem jest dolce vita [wł. słodkie życie]. Bardzo łatwo odróżnić Południe od północy Włoch, a pochodzę spod Pompeji. Jeżeli prosicie Włocha o napicie się i da Wam wodę to oznacza, że jesteście na północy, a jeżeli da Wam wino - to jesteście na południu Włoch - dodał z uśmiechem. - Język polski jest po angielskim drugim językiem w Europie. Jest to wspaniały naród, który potrafi nauczyć sie wielu obcych języków, kiedy my Włosi jesteśmy na obce języki odporni - zakończył. Następnie wystąpiła nauczycielka Angielskiego z Krotoszyna, która jest rodowita Ukrainką. Pokazała ona różnice pomiędzy językami jakie zna: angielskim, francuskim, polskim i rosyjskim. - Jest jedna rzecz, która łączy mocno nasze narody, jest to religia - powiedział Peruwiańczyk mieszkający w Zdunach. Na pytania publiczności odpowiadała również Francuzka z Poznania. - Młodzież kwaterowała u polskiej młodzieży, a część zakwaterowali gimnazjaliści z Niepublicznego Gimnazjum w Krotoszynie. Angielska młodzież natomiast była zameldowana w hotelu. Celem tego projektu jest funkcjonowanie młodego człowieka na europejskim rynku pracy. Program realizowany jest od jakiegoś czasu. Były już spotkania we Francji i Niemczech, a będą jeszcze w Holandii i Wielkiej Brytanii, gdzie będzie zakończenie - poinformował nas dyrektor ZSP 3 Krzysztof Grobelny. Warto dodać, że projekt Comenius realizowany jest w latach 2011-2013. - Pierwszy raz jestem w Polsce. Jest to bardzo miłe miasto. Architektura jest ciekawa, bardziej inna niż u nas. Wydawało mi się, że szkoła i budynki będą większa Język polski jest trudnym językiem - powiedział nam 15-letni Holender Sidd van Bruggen. - Są tu bardzo miłe rodziny. Język jest inny w pisaniu niż w czytaniu, my mówimy np. "Wroklaw" zamiast "Wroclaw" - dodał 14-letni Jelle Vas z Holandii. Dzień zakończyło zwiedzanie zakładów MAHLE i JOTKEL.

Następnego dnia zajęcia miały charakter luźniejszy. Odbyły się zajęcia sportowe, plastyczne oraz prezentacja szkół zagranicznych i polskich. W przedostatni dzień odbyła się wycieczka do Wrocławia, a w niedzielę grupy powróciły do domów.

Publikacja:
Łukasz Cichy
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)