• Smolice
  • piątek, 05 październik 2018 09:45
  •   1107

Kapsuła czasu odkryta w kopule kościoła

Kapsuła czasu odkryta w kopule kościoła
Kapsuła czasu odkryta w kopule kościoła © archiwum

Podczas renowacji wieży kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Smolicach (gm. Kobylin) dokonano niezwykłego znaleziska. Po zdjęciu z kopuły krzyża i znajdującej się pod nim kuli, odkryto tzw. kapsułę czasu z informacjami z początków ubiegłego stulecia.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Renowacja wieży Smolnickiego kościoła trwa od lipca. Wtedy zdjęto kopułę z głównej wieży kościoła, by poddać ją renowacji. – Tam, gdzie było to konieczne, wymieniono fragmenty konstrukcji drewnianej, deski. Dalej, zaczynając od dołu kwadratowej podstawy wieży, położono miedzianą listwę, po czym na wzór rybiej łuski nakładano miedziane kwadraty o wymiarach 40 x 40 cm – relacjonuje Dorota Krajewska, rzeczniczka smolickiej parafii.

Kilka dni temu z kopuły zdjęto krzyż i znajdującą się pod nim kule. Po jej otwarciu, znaleziono tubę – kapsułę czasu. Wykonana z miedzi skrywała doskonale zachowane, czytelne dokumenty z 1908 r. dotyczące budowy i remontu świątyni. – To był niezwykle wzruszający i ekscytujący moment. W środku były dwa dokumenty dotyczące budowy kościoła, spisane po łacinie, ręcznie, czarnym tuszem – opisuje rzeczniczka parafii.

W pierwszym opisano tło historyczne powstawania świątyni, głównej wieży kościoła, informując o tym, kto jest papieżem (Pius X), cesarzem Niemiec (Wilhelm II) oraz o tym, że rolę proboszcza smolickiego pełnił wówczas ks. Wawrzyniec Nowakowski. – Dowiedzieliśmy się, że kościół został „fundowany i wzniesiony na koszt własny przez dziedziczkę miejscowych dóbr w Smolicach w dekanacie jutrosińskim – Jaśnie Oświeconą Panią Helenę hrabinę Zieten z domu Woller wraz z mężem Leopoldem hrabią Zieten z miłości ku Bogu i życzliwości ku parafii – cytuje Dorota Krajewska.

Drugi dokument znaleziony w kapsule czasu dotyczy głównie budowy i budowniczych kościoła. Informacje o tym, że został on zbudowany i zaprojektowany przez Ryszarda Gaze i Karola Boettchera – znanych wówczas architektów wrocławskich, Pawła Wernera – budowniczego krotoszyńskiego oraz pomocników – Jana Mainuscha, Ernesta Kelle, Ernesta Konschaka. – Natomiast Emil Lehman z Wrocławia pokrył miedzią kopułę wieży i postawił na niej krzyż 14 września 1908 r. Można powiedzieć, że to symboliczna data, bo jest to dzień, kiedy Kościół Katolicki obchodzi w liturgii święto Podwyższenia Krzyża – podaje Dorota Krajewska.

W tubie znajdowało się również pismo sporządzone przez ks. Edwarda Wiśniewskiego, proboszcza smolickiego, opisujące wydarzenia z 26 września 1965 r. Tego dnia silny wiatr zerwał krzyż z wieży. – Naprawy i ponownego umieszczenia krzyża podjął się Mieczysław Stendera z Ostrowa Wielkopolskiego. Pod dokumentem widnieją data – 22 września 1966 i podpisy ówczesnego proboszcza parafii oraz wykonawcy robót, a także dołączone przez proboszcza monety, będące wówczas w obiegu – relacjonuje rzeczniczka.

Informację o znalezisku podano do publicznej wiadomości podczas mszy św. Z dokumentami można się zapoznać w kościele. Tam zostały wystawione do wglądu do czasu, aż nie zakończy się remont kopuły. Potem pisma wrócą ponownie do kapsuły i na wieżę – uzupełnione o dokumenty i pamiątki z dzisiejszych czasów.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)