• Krotoszyn
  • czwartek, 15 listopad 2018 12:10
  •   1103

Mobilny symulator zagrożeń pożarowych

Mobilny symulator zagrożeń pożarowych
Mobilny symulator zagrożeń pożarowych © Sebastian Kalak

Pół tysiąca dzieci z krotoszyńskich szkół podstawowych i przedszkoli zebrało się 8 listopada w miejscowej hali widowiskowo-sportowej na spotkaniu dotyczącym zagrożeń występujących w okresie jesienno-zimowym w naszym otoczeniu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. mgr inż. Jacek Strużyński, przeprowadził zajęcia w ramach ogólnopolskiej kampanii „Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa”. Po raz pierwszy w powiecie krotoszyńskim zaprezentowano innowacyjne narzędzie edukacyjne, jakim jest mobilny symulator zagrożeń pożarowych w budynku jednorodzinnym. Niepozornie wyglądający trzykondygnacyjny domek (skala 1:12) kryje wiele nowoczesnych systemów służących do demonstracji zagrożeń w kuchni, sypialni, łazience czy kotłowni.

W pomieszczeniach zainstalowane są kamery, które umożliwiają podgląd rozwoju zdarzeń. Dzięki zamontowanej w domu zadymiarce można w sposób obrazowy pokazać rozprzestrzenienia się dymu podczas pożaru, a także zobrazować, jak działają czujniki dymu czy tlenku węgla – wyjaśnia pkt. Tomasz Patryas, rzecznik prasowy strażaków. Ponadto symulator pozwala na odtworzenie wielu modyfikowanych scenariuszy. Są też efekty specjalne.

Możliwościom symulatora bacznie przyglądali się także m.in. Stanisław Szczotka – starosta krotoszyński i Franciszek Marszałek – burmistrz Krotoszyna. – Gdyby coś się działo, będziecie już wiedzieli jak się zachować i powiedzieć ton straszmy osobom w waszych rodzin – zwrócił się burmistrz do dzieci. Z kolei starosta Stanisław Szczotka zauważył, że mam nadzieję, iż najmłodsi wynieśli z dzisiejszego spotkania wiele praktycznej wiedzy.

Nasza komenda powiatowa PSP pozyskała nowe narzędzie edukacyjne na skutek realizacji projektu z zakresu edukacji ekologicznej o charakterze lokalnym, sfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Nadleśnictwo Krotoszyn.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)