• piątek, 04 styczeń 2019 09:13

Jak przejąć działkę na własność?

Jak przejąć działkę na własność?
Jak przejąć działkę na własność? © archiwum

Od nowego roku znika pamiątka po PRL, jaką było użytkowanie wieczyste. Osoby posiadające dom lub mieszkania na takich gruntach staną się wreszcie pełnoprawnymi własnościami i współwłaścicielami ziemi. Nie stanie się to jednak z dnia na dzień ani za darmo. Opłaty nie znikną, jednak będą korzystniejsze niż do tej pory.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Aby zostać właścicielem gruntu, nie trzeba składać żadnych wniosków. W ciągu 12 miesięcy nowi właściciele otrzymają zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Wyślą je wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa lub dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego. Jeżeli dokument jest nam potrzebny szybciej, na wniosek zainteresowanego zostanie wydany w ciągu czterech miesięcy lub nawet 30 dni (w wypadku sprzedaży nieruchomości).

KTO SKORZYSTA Z PRZEKSZTAŁCENIA?
Z przekształcenia skorzysta 2,5 mln polskich rodzin. Nowe przepisy dotyczą gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, a więc takich, na których stoją domy jednorodzinne i bloki, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne. W związku z tym z przekształcenia skorzystają właściciele domów, bloków, mieszkań i lokali użytkowanych położonych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste.

ILE TO BĘDZIE KOSZTOWAĆ?
Użytkowanie wieczyste wiązało się z koniecznością uiszczania opłaty rocznej. Tę zastąpi opłata za przekształcenia. Nadal będzie uiszczona co roku. Wymagana kwota będzie identyczna z opłatą za użytkowanie wieczyste w dniu przekształcenia. Opłata będzie jednak naliczana tylko przez 20 lat. Możną ją także uregulować od razu, w całości. Co ważne, w przeciwieństwie do dotychczasowych opłat ta nie będzie podwyższana według wyceny gruntu. Może ulec zmianie wyłącznie na podstawie wskaźników ogłaszanych przez GUS.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z BONIFIKATY?
Dla osób, które z góry opłacą 20 rat, przewidziano bonifikaty, które znacznie zmniejszą koszt przekształcenia. Użytkownicy gruntów Skarbu Państwa w 2019 r. otrzymają upust w wysokości 60 proc. W kolejnych latach bonifikata będzie maleć o 10 proc. rocznie. W przypadku gruntów samorządowych bonifikata będzie ustalana przez lokalne władze.

A JEŚLI KTOŚ NIE ZAPŁACI?
Jeżeli mimo wszystko nowy właściciel postanowi nie wywiązywać się ze zobowiązań, informacja o roszczeniu zapłaty znajdzie się w księdze wieczystej. Zaprzestanie spłat będzie egzekwowane tak samo jak dotychczas brak spłaty opłaty za użytkowanie wieczyste (egzekucja należności o charakterze cywilnoprawnym).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.