• niedziela, 15 styczeń 2012 01:15

Wypadek w pracy

Wypadek w pracy

Jeśli uległeś wypadkowi podczas pracy, otrzymasz świadczenia z ZUS. Często jednak możesz domagać się dodatkowego odszkodowania od pracodawcy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Każdy wypadek pracownika, który miał miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych, objęty jest ubezpieczeniem gwarantowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, jednorazowe odszkodowanie od renty z tytułu niezdolności do pracy są wypłacane z funduszu wypadkowego. Co jednak zrobić, gdy ZUS nie pokryje pełnych kosztów Twojego leczenia? Możesz domagać się odszkodowania od pracodawcy.

CZEGO MOŻESZ ŻĄDAĆ?
Odszkodowanie to ma wyrównać szkody i krzywdy, które nie zostały w całości pokryte z ubezpieczenia ZUS. Oznacza to, że pracodawca, jeśli ponosi winę za wypadek, zobowiązany jest do pokrycia kosztów Twojego leczenia, a jeżeli stajesz się inwalidą – także sumy potrzebnej do przygotowania Cię do innego zawodu. Gdybyś w wyniku wypadku całkowicie lub częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej, możesz żądać odpowiedniej renty.

MUSISZ UDOWODNIĆ
Odszkodowania od pracodawcy możesz się domagać dopiero po uzyskaniu ZUS. To na Tobie ciąży obowiązek wykazania winy pracodawcy (nie wystarczy samo stwierdzenie zaistnienia wypadku, nawet poparte protokołem powypadkowym). Musisz także przedstawić, jaką poniosłeś szkodę (czyli uszczerbek na zdrowiu) oraz udowodnić, że istnieje związek pomiędzy jej powstaniem a wypadkiem przy pracy.

CO OBCIĄŻA SZEFA?
Pracodawcę obciążają zaniedbania obowiązków związanych z przestrzeganiem przepisów BHP. Co istotne, dotyczy to nie tylko naruszenia samych przepisów, ale także złamania ogólnych zasad BHP. Właściciel firmy jest również odpowiedzialny za naruszenie zasad współżycia społecznego (w tym uczciwego postępowania i dobrych obyczajów, a także lojalności wobec pracownika). Ponadto ma on obowiązek zapewnienia bezpiecznych narzędzi pracy oraz pomieszczeń i budynków, w których jest świadczona praca.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)