• środa, 06 czerwiec 2012 12:50

Należny urlop

Należny urlop

Po wytężonej pracy marzysz o urlopie. Sprawdź, kiedy możesz go wziąć i co Cię czeka, gdy na urlopie zdarzą się nieprzewidziane okoliczności.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Urlop to przywilej, którego nie można się zrzec. Pracodawca ma zaś obowiązek dać wolne dni na odpoczynek i za nie zapłacić. Urlop przysługuje wtedy, gdy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, na część etatu lub na czas określony. Termin ustala się zgodnie z planem urlopów albo bezpośrednio z szefem.

ILE WOLNEGO?
Zależy to nie tylko od rodzaju umowy, ale np. ile lat pracujesz. Masz prawo do: 20 dni – jeśli pracujesz krócej niż 10 lat; a po 10 latach pracy – do 26 dni. Do lat pracy wlicza się również lata nauki. Nie sumuje się ich jednak, ale wybiera właściwy czas nauki według wykształcenia. Prawo do wypoczynku masz już po miesiącu pracy. Należy Ci się wtedy 1/12 rocznego urlopu, a z każdym kolejnym miesiącem liczba dni wolnych rośnie.

NA JAK DŁUGO?
Urlop możesz podzielić na części. Możesz więc wziąć jeden urlop dłuższy albo kilka krótszych. Według kodeksu pracy, pracodawca musi Ci dać jeden minimum 14-dniowy urlop w roku.

ODWOŁANIE Z URLOPU
Jesteś na urlopie i szef nagle dzwoni i każe wracać do pracy. Czy ma to tego prawo? Tak, ale może to zrobić jedynie w wyjątkowej sytuacji np. wystąpienie awarii w pracy. Jeśli szef Cię wezwie, musisz stawić się niezwłocznie. Powinien on jednak pokryć bezpośrednie koszty związane z przerwaniem urlopu. Na przykład bilety na powrót i koszty pobytu w ośrodku wypoczynkowym.

URLOP NA ŻĄDANIE
W każdym roku masz prawo do czterech dni tzw. urlopu na żądanie. Nie są to dodatkowe dni, ale wliczają się do przysługującego ci w danym roku wymiaru urlopowego.

CHOROBA NA URLOPIE
Jeśli podczas urlopu zachorujesz, to od momentu otrzymania zwolnienia lekarskiego nie tracisz wolnych dni. Jednak jeśli to dotyczy Twojego dziecka, opiekujesz się nim w ramach swojego urlopu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)