• piątek, 12 październik 2012 08:52

Jak długo trzymać dokumenty i rachunki?

Jak długo trzymać dokumenty i rachunki?

Twoje domowe archiwum pęka w  szwach? Pora na porządki! Wszystkie papiery tracą kiedyś ważność. Podpowiadamy, których możesz się już spokojnie pozbyć.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dowody opłaty mogą być potrzebne na wypadek, gdybyś ktoś ci zarzucił, że nie uregulowałeś rachunku, raty kredytu czy podatku. Dla świętego spokoju, wolisz więc je zachować? Sprawdź, jak długo rzeczywiście jest sens je przechowywać.

ROZLICZENIA Z FISKUSEM
Dokumenty podatkowe masz obowiązek przechowywać 5 lat. Ten czas jest liczony od końca roku, w którym nastąpiło rozliczenie z podatku. Czyli jeśli termin zapłaty podatku za rok 2011 mija 30 kwietnia 2012 r., to dokumenty musisz zachować do końca 2017 r. (liczymy bowiem 5 lat od końca 2012 r.).
- Te dokumenty to:
- kopie złożonych PIT-ów;
- faktury, na podstawie których korzystałeś z ulg, np. za Internet;
- potwierdzenie złożenie rozliczenia, np. kwit nadania na poczcie lub adnotacji urzędu skarbowego.
Pamiętaj! W tym roku w swoim archiwum powinieneś mieć PIT-y i dokumenty od 2006 r.

POTWIERDZENIA ZAPŁATY
- Rachunki za świadczenia cykliczne (czyli takie, które regulujesz okresowo, np. za czynsz, prąd, gaz, telefon, telewizję kablową, Internet) przechowuj przez 3 lata, licząc od końca roku. Tyle bowiem czasu firma może upominać się o płatność.
- Potwierdzenia uregulowania alimentów także masz obowiązek zachować przez 3 lata, licząc od końca roku. W tym czasie druga Strona może bowiem wystąpić o uregulowanie zaległych płatności.
Pamiętaj! W tym roku powinieneś mieć w swoim archiwum potwierdzenia zapłaty rachunków i alimentów od 2009 r.

DOWODY ZAKUPU ORAZ GWARANCJE
- Paragony i faktury trzymaj przez 2 lata od daty zakupu. Przez tyle czasu możesz zareklamować towar, gdyby się okazało, że ma wady. Zrobisz to na podstawie tych dokumentów.
Pamiętaj! W tym roku powinieneś mieć potwierdzenia od 2010 r.
- Gwarancje musisz zachować tak długo, jak trwa ochron towaru. To zależy od producenta. Czasami może to być rok, a czasami kilka lat. Pamiętaj też, że gwarancja nie musi mieć oddzielnego dokumentu. Jej potwierdzeniem może być także paragon lub faktura, a nawet opakowanie produktu. Powinieneś zapytać o to sprzedawcę.

DOKUMENTY I WYCIĄGI BANKOWE
- Potwierdzenia z bankomatów oraz terminali kart przechowuj do chwili sprawdzenia stanu konta (lub otrzymania wyciągu).
- Potwierdzenia spłaty rat zachowaj do chwili otrzymania zaświadczenia o uregulowaniu długu. Natomiast samo zaświadczenie o spłacie kredytu przechowuj przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zapłaciłeś ostatnią ratę. Niestety, czasem o taki dokument musisz się upominać, ponieważ nie zawsze banki same go wydają.
Pamiętaj! W tym roku powinieneś mieć potwierdzenie do 2002 r.

UWAŻAJ NA FIRMY SKUPUJĄCE DŁUGI
- Mają one prawo przejąć zarówno twoje aktualnie zaległości, jak i te sprzed wielu lat. Te aktualne powinieneś uregulować. Co jednak zrobić, gdy zaległość pochodzi sprzed wielu lat, a ty wyrzuciłeś już potwierdzenia zapłaty?
- Przedawnionych zaległości nie masz obowiązku płacić, np. faktury za prąd sprzed 5 lat. Windykator może jednak wnieść do sądu sprawę o nakaz zapłaty. Gdyby tak się stało, natychmiast powiadom sąd, że płatność jest przedawniona – gdy tego nie zrobisz, będziesz musiał regulować dług.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)