Jak zrezygnować z zakupu od akwizytora
Przychodzą do domu, namawiają, czasem stosują nieuczciwe praktyki, by sprzedać towar. Masz prawo odstąpić od takiej umowy.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Z Federacji Konsumentów dowiadujemy się, że ostatnio zdarzają się takie sytuacje: do drzwi puka osoba podająca się np. za przedstawiciela administracji, dostawcy gazu, sprzedawcy dobrego sprzętu AGD itp. Namawia do kupna np. kuchenki gazowej, drzwi wejściowych, okapów i wentylatorów…
Bądź czujny! Przedstawiciele tych firm często nie mają nic wspólnego z administracją ani dostawcą gazu!
NIE PODPISUJ OD RAZU…
…umowy zakupu (zwykle to sprzedaż na raty). Zwróć zwłaszcza uwagę na to, co zapisano drobnym drukiem. Często są to bardzo ważne informacje (np. że firma nie współpracuje z administracją budynku).
SPRAWDŹ CENY SPRZĘTU
Z reguły sprzętu oferowane na raty przez takie firmy są kilka razy droższe niż w sklepie. Warto więc upewnić się, ile kosztuje sprzęt podobnej klasy w sklepie ze sprzętem AGD.
JEŚLI PODPISZESZ UMOWĘ
…dopilnuj, by na obu egzemplarzach była wpisana data. Nieuzupełnione miejsca na obu egzemplarzach przekreśl – nikt nic nie dopisze.
JAK SIĘ WYCOFAĆ?
Nawet jeśli podpiszesz taką umowę, masz prawo zrezygnować. Można to zrobić w ciągu 10 dni. I nie musisz się tłumaczyć!
WAŻNY PRZEPIS!
Prawo do wycofania się z umowy daje ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów i odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny – DzU nr 22/00, p. 271.