• Powiat krotoszyński
  • środa, 12 luty 2020 10:02
  •   2039

Kiedy wzywać karetkę, a kiedy śmigłowiec

Kiedy wzywać karetkę, a kiedy śmigłowiec
Kiedy wzywać karetkę, a kiedy śmigłowiec © archiwum

Wiele głosów krytycznych pojawia się w ostatnim czasie na temat przyjazdów na miejsce zdarzenia karetek z naszego szpitala. Szpital zajął głos i doradza w jakich przypadkach wzywane są odpowiednie służby.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Informacje, które winni znać wszyscy mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego przygotowali wspólnie Sławomir Pałasz (44 l.), rzecznik prasowy krotoszyńskiego szpitala i Jakub Nelle (32 l.), rzecznik prasowy krotoszyńskich Zespołów Ratownictwa Medycznego.

Na terenie szpitala dysponuj trzema Zespołami ratownictwa Medycznego (załogi ambulansów pogotowia ratunkowego). Są to karetki ZRM typu S – specjalistycznego (zespół składa się z lekarza i ratowników medycznych), Kobylin – ZRM typu P – podstawowy (zespół składa się z ratowników medycznych) oraz Koźmin Wlkp. – ZRM typu P – podstawowy (zespół składa się z ratowników medycznych).

– Zespoły Ratownictwa Medycznego prowadzą w warunkach pozaszpitalnych czynności medyczne mające na celu ratowanie osób w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Wyjeżdżają do wypadków, kolizji, nagłych zachorowań, ratują osoby w wypadkach losowych itp. Działają na terenie powiatu krotoszyńskiego, jak i powiatów ościennych: gostyńskiego, jarocińskiego, milickiego, pleszewskiego i rawickiego. Tak samo, karetki stacjonujące w powiatach ościennych mogą zostać zadysponowane do zdarzeń mających miejsce na terenie powiatu krotoszyńskiego. Decyzję o każdorazowym wyjeździe poszczególnego ZRM-u na interwencję podejmuje dyspozytor medyczny z dyspozytorami medycznej w Koninie – informują panowie.

Śmigłowce LPR, na miejsce udzielania pomocy wzywane są najczęściej w dwóch trybach. W przypadku pierwszym – dzieje się tak, gdy na interwencji najpierw pojawia się karetka pogotowia i po zbadaniu pacjenta/pacjentów oraz zakwalifikowaniu ich stanu zdrowia do natychmiastowego i szybkiego transportu medycznego do szpitala specjalistycznego poza Krotoszynem, kierownik zespołu ZRM decyduje o zgłoszeniu do dyspozytora medycznego o konieczności interwencji śmigłowca.

W drugim przypadku, śmigłowiec LPR może zostać włączony do działania, gdy dyspozytor przyjmujący zgłoszenie, kwalifikuje je do wyjazdu ZRM-u, ale wiedząc, że wszystkie najbliższe karetki przebywają w tym samym czasie na wyjazdach, decyduje od razu o wysłaniu śmigłowca LPR na miejsce wezwania. Może to również zrobić wtedy, gdy z zebranych informacji w trakcie przyjmowania zgłoszenia wynika, że pacjent najprawdopodobniej wymagać będzie szybkiego przetransportowania do szpitala z oddziałami specjalistycznymi poza Krotoszynem.

Warto to zapamiętać i przestać krytykować.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)