• Krotoszyn
  • środa, 15 kwiecień 2020 09:21
  •   832

MAHLE wydłuża przerwę i zapłaci mniej

MAHLE wydłuża przerwę i zapłaci mniej
MAHLE wydłuża przerwę i zapłaci mniej © archiwum

Największy zakład w powiecie krotoszyńskim stoi. Pracownicy są zbulwersowani sposobem, naliczania wypłat. Firma wyjaśnia, że chce uratować miejsca pracy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W MAHLE przerwa produkcyjna miała trwać 2 tygodnie, do 5 kwietnia, później zdecydowano o wstrzymaniu produkcji do 13 kwietnia włącznie.

W zeszłym tygodniu załodze przekazano, że postój fabryki przedłużony zostaje do 19 kwietnia włącznie. I – jak zaznaczono – z możliwością dalszego przedłużenia.

Zgodnie z porozumieniem zarządu firmy ze związkami zawodowymi, w pierwszych dwóch tygodniach załoga poszła na urlopy wypoczynkowe. Kolejny tydzień przerwy będzie rozliczony w ten sposób, że pracownicy odrobią go w tym roku bezpłatnie w soboty lub niedzielę.

Za dni przestoju w tygodniu poświątecznym pracownicy otrzymają 50 proc. Wynagrodzenia. Jak wskazują w oficjalnym komunikacie jego autorzy, to jedno z rozwiązań, które pozwoli kierującym zakładem ochronić miejsca pracy i przetrwać brak sprzedaży.

Dotarły do nas pełne obaw głosy pracowników, że być może połowa wynagrodzenia będzie wypłaca przez dalszy okres wstrzymania produkcji. – Mamy świadomość, że oznacza to trudną sytuację finansową dla wielu naszych pracowników i ich rodzin. Jednocześnie wierzymy, że dzięki temu uratujemy miejsca pracy u pozostaniemy w gotowości do szybkiego rozpoczęcia produkcji, gdy sytuacja ulegnie polepszeniu – napisano w komunikacie do załogi. – W tej trudnej sytuacji gospodarczej liczymy na Państwa zrozumienie i życzymy dużo zdrowia.

– To jakaś kpina – napisał do nas jeden z pracowników. Inny z kolei zauważył, że tzw. postojowe, proponowane przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej, wynosi 60. a nie 50. proc. pensji, jakie proponuje MAHLE. Niestety, komentarza firmy na ten temat nie uzyskaliśmy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.