• Kraj
  • piątek, 24 lipiec 2020 07:14
  •   1209

Umówisz się do lekarza przez internet

Umówisz się do lekarza przez internet
Umówisz się do lekarza przez internet © archiwum

W styczniu 2021 r. znikną papierowe skierowania do lekarzy specjalistów oraz na specjalistyczne badania! Zamiast nich wystawione będą e-skierowania, które zaoszczędzą pacjentom czas i skrócą kolejki w przychodniach.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na początku tego roku przeszliśmy przez pierwszy etap rewolucji w ochronie zdrowia – e-recepty zastąpiły recepty papierowe. Wbrew obawom szybko przyzwyczailiśmy się do tego, że zamiast papierka dostajemy od lekarza kod, który podajemy później farmaceucie. Ministerstwo Zdrowia i NFZ zapowiadają drugi etap rewolucji: wprowadzenie od 8 stycznia 2021 r. obowiązkowych e-skierowań. Pacjent kierowany do lekarza specjalisty lub na przykład na tomografię komputerową otrzyma od internisty SMS z czterocyfrowym kodem. Ten numer będzie musiał podać w specjalistycznej przychodni.

Korzyści z e-skierowań będzie wiele: skierowanie dostaniemy podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem, czyli bez wychodzenia z domu. I nie trzeba będzie jechać do kliniki ze skierowaniem, aby zapisano nas na wizytę. Dodatkowo powstać ma ogólnodostępna baza internetowa, w której pacjenci sami wybiorą placówkę i pasujący im termin wizyty. – Łatwiej będzie znaleźć miejsce, w którym kolejka jest najkrótsza – informuje dr Artur Drobniak, zastępca sekretarza Naczelnej Izby Rady Lekarskiej. Placówki medyczne też odczują korzyści: pacjenci przestaną rejestrować się w różnych miejscach jednocześnie i blokować miejsca.

Wiele przychodni już wystawia e-skierowania, bo są do tego zachęca NFZ premiami. Do 1 lipca w 4 tys. placówek wystawiono ponad 280 tys. e-skierowań dla prawie 210 tys. pacjentów.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.