• Kraj
  • sobota, 12 wrzesień 2020 07:31
  •   2361

Sprawdź, czy dostaniesz 10 tys. zł

Rewolucja w emerytuach!
Rewolucja w emerytuach! Rewolucja w emerytuach! © archiwum

Likwidacja otwartych funduszy emerytalnych opóźniła się przez epidemię COVID-19, ale nie będzie zaniechana. Rząd jeszcze w tym roku przygotuje przepisy, które pozwolą przenieść nasze oszczędności z OFE na indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Średnio po 10 tys. zł.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

OFE miały zniknąć 1 czerwca 2020 r. Z powodu epidemii nie dokończono jednak prac nad ustawą, która miała pozwolić na przesunięcie przez Polaków środków z OFE na IKE. Małgorzata Jarosińska-Jedynka (42 l.), minister funduszy i polityki regionalnej, powiedział niedawno portalowi Money.pl, że rząd zamierza pomimo opóźnienia uchwalić przepisy w tym roku. – Jesteśmy gotowi z projektem, powinien się pojawić w ciągu kilku tygodni – zapowiedziała minister.

Nasze emerytalne oszczędności – a każdy ma w OFE średnio po 10 tys. zł – nie przepadną. To z pewnością dobra wiadomość. Mamy też nieco gorszą: nie dostaniemy tych pieniędzy do ręki – trafią one bowiem do IKE.

Jeśli ktoś woli, aby jego fundusze wzbogaciły środki gromadzone w ZUS, będzie musiał złożyć stosowną deklarację. – Każdy z nas ma wybór i decyduje sam, czy wybiera IKE, czy przekazuje środki do ZUS. Co bardzo ważne, środki zgromadzone na IKE będą własnością oszczędzającego i będą mogły być dziedziczone. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będą wypłacone w całości, już bez podatku – podkreśla Małgorzata Jarosińska- Jedynka.

Rząd przy okazji przesyłania naszych pieniędzy z OFE do IKE zarobi, i to niemało, bo pobierze 15 proc. wartości środków jako opłatę.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.