• Kraj
  • piątek, 02 październik 2020 10:07
  •   1644

Seniorze, drożyzna pożre twoją emeryturą

Seniorze, drożyzna pożre twoją emeryturą
Seniorze, drożyzna pożre twoją emeryturą © archiwum

Strach pójść do sklepu oraz spojrzeć na kwotę rachunku za energię! Ceny we wrześniu wzrosły o kolejne 3,2 proc. – donosi Główny Urząd Statystyczny. Eksperci ostrzegają: w przyszłym roku inflacja dokuczy nam jeszcze mocniej, a najbardziej ucierpią emeryci!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wzrost cen o 3,2 proc. w stosunku do września ubiegłego roku zaskoczył ekspertów. Według prognoz ceny miały wzrosnąć tylko o 2,7 proc. Tyle podrożała tylko sama żywność! Energia zdrożała zaś o 4,6 proc. Nie mamy dobrych wieści dla seniorów: drożyzna dokucza nam od dawna i długo z nami zostanie, a jej efektywny łatwo przewidzieć – emeryci zubożeją. Na początek marca rząd zaplanował podwyżkę emerytur o wskaźnik 3,84 proc. Problem w tym, że emerytury podwyższane są o wskaźnik inflacji z poprzedniego roku, a ceny rosną na bieżąco. – Waloryzacja goni ceny, ale nie może ich dogonić, jeśli rosną szybciej od przyznanej podwyżki. Taką sytuację obserwujemy teraz – tłumaczy ekonomista Marek Zuber (48 l.). – Moim zdaniem w przyszłym roku inflacja będzie wysoka. Napędzają ją: drukowanie gotówki przez NBP, epidemia koronawirusa i rosnące ceny energii. Rok 2021 nie będzie dobry dla emerytury, zwłaszcza dla najuboższych – podkreśla ekspert.

Na domiar złego rząd zaplanował na 2021 r. skromną waloryzację rent i emerytur: o najmniej 40 zł chociaż w tym roku podwyżka wynosiła minimum 56 zł. – Waloryzację rząd będzie rekompensował dodatkowymi świadczeniami, czyli trzynastą i czternastą – ocenia Zuber.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.