• Kraj
  • sobota, 17 październik 2020 09:00
  •   3077

Zamykają pół Polski

Od dziś nowe obostrzenia. 152 powiaty w strefie czerwonej
Od dziś nowe obostrzenia. 152 powiaty w strefie czerwonej Od dziś nowe obostrzenia. 152 powiaty w strefie czerwonej © archiwum

To już nie są żarty! Od dziś Polacy musza liczyć się z nowymi obostrzeniami, które mają nas uchronić przed epidemią koronawirusa.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Aż 152 powiaty (w tym największe polskie miasta) spośród 380 znalazły się w strefie czerwonej, czyli w takiej, w której sytuacja jest najgorsza. Reszta kraju znajduje się zaś w strefie żółtej. Niezależnie od tego, w której strefie się znajdziemy, musimy pamiętać o obowiązku noszenia maseczki w przestrzeni publicznej!

CZEGO CI NIE WOLNO?
CO Z WESELAMI?

Od poniedziałku w strefach żółtych wesela i imprezy okolicznościowe mają zostać ograniczone do 20 osób. Uwaga! Podczas tego typu imprez nie będzie można tańczyć! Z kolei w czerwonych strefach organizacja wesel zostaje zakazana.

NA BASEN JUŻ NIE PÓJDZIESZ
Ostre restrykcje od dziś nie tylko w strefach czerwonych, lecz także w żółtych! Decyzją rządu zawieszona została działalność basenów, siłowni czy aquaparków, a wszystkie wydarzenia sportowe będą się odbywać bez udziału publiczności. W obu strefach także restauracje będą mogły działać jedynie w godz. 6:00 – 21:00, a zajęty może być co drugi stolik. Potem lokale będą mogły sprzedawać jedynie dania na wynos. Ograniczenia dotyczą też komunikacji publicznej, w której wolna musi zostać połowa miejsc siedzących, a także m.in. kin. W seansach będzie mogło uczestniczyć do 25 proc. publiczności.

MNIEJ LUDZI W KOŚCIOŁACH
Nowe restrykcje obejmą tez uroczystości religijne. W czerwonych strefach obowiązuje limit jednej osoby na 7 m kw., a żółtych – jednej osoby na 4 m kw.

NOWE ZASADY W SKLEPACH
W czerwonych strefach powracają limity klientów w placówkach handlowych. Będą one zależne od wielkości sklepu. W tych mniejszych do 100 m kw., ma przypadać 5 osób na kasę. W większych – 1 osoba na 15 m kw. Przypomnijmy, że od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00 w sklepach, aptekach czy drogeriach zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60 r. ż.

SZKOŁY NA NOWO
Szkoły wyższe oraz ponadpodstawowe w żółtych strefach będą prowadziły nauczanie w systemie hybrydowym (część nauczania zdalnego, część stacjonarnego). Całkowicie zdalne wymienione placówki szkolne będą zaś pracować w strefach czerwonych. System pracy szkół podstawowych i przedszkoli pozostaje bez zmian.

MANDAT ZA PALENIE
Na to warto uważać! Mandatem do nawet 500 zł możemy zostać ukarani za palenie czy jedzenie na ulicy. Powód? Aby puścić dymka czy przekąsić bułkę lub hot doga, musimy zdjąć maseczkę, a w przestrzeni publicznej jest to zabronione.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.